PDA

Zobacz pełną wersję : Odrabiamy prace domowe...

Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

L23
22-10-2005, 09:55
Wiele osób ma problemy z niektórymi zadaniami domowymi zadanymi w szkole, z tygodnia na tydzień powstaje coraz więcej takich przykładów więc postanowiłem stworzyc jeden temat zbiorczy... Jeśli masz jakieś duże problemy z trudnym zadaniem, to napisz je tutaj, nie zakładaj nowego tematu... no i właśnie duże problemy, nie proście o rozwiązanie banalnych przykładów, nie nadużywajcie uprzejmości innych, czyli ogólnie postępujcie z umiarem... ;)

Oczywiście nie zakładam tego tematu bez powodu, mianowicie chcę Was wykorzystac... :P Moja prośba poniżej:

Otóż mam zadany przykład z matematyki, nie mogę sobie z nim poradzic więc proszę Was o pomoc. Jest to przykład z działu liczb naturalnych: wykaż, że 30|n5 - n; słownie: 30 jest podzielne przez n do potęgi piątej minus n. Macie jakieś pomysły? :)

filip133
22-10-2005, 11:22
A ja mam pytanie z fizyki.
Masz dwie bryłki, o takiej samej masie, takim samym kształcie, takim samym kolorze- mówiąc krócej identyczne ;) Nie masz nic więcej do dyspozycji i muszisz zdecydować która jest magnesem, a która nie
Jak to zrobić?

Drzemek
22-10-2005, 11:52
^ przystawic do metalu :P

igus
22-10-2005, 15:12
^ przystawic do metalu :P
Kolega wyraźnie powiedział że nie mamy nic innego do dyspozycji :P

Twardy
22-10-2005, 17:34
Otóż mam zadany przykład z matematyki, nie mogę sobie z nim poradzic więc proszę Was o pomoc. Jest to przykład z działu liczb naturalnych: wykaż, że 30|n5 - n; słownie: 30 jest podzielne przez n do potęgi piątej minus n. Macie jakieś pomysły? :)

n^5-n= n(n^4-1)
Drugi czynnik to jest różnica kwadratów
n^5-n=n(n^2-1)(n^2+1)=n(n-1)(n+1)(n^2+1)

Zeby liczba była podzielna przez 30, musi być podzielna przez 2, przez 3 i przez 5.
Trzy pierwsze czynniki to 3 kolejne liczby naturalne: któraś z nich musi być podzielna przez 3 i któraś podzielna przez 2.
Pozostaje sprawa podzielności przez 5.
Jeśli żadna z liczb n, n+1 ani n+2 nie jest podzielna przez 5 (bo to by już załatwiało sprawę podzielności całego wyrażenia przez5) , to albo n+3, albo n+4 jest podzielna przez 5.
Rozpatrzmy te dwa przypadki.
a) n+3 jest podzielna przez 5, czyli n+3=5k dla jakiegoś k całkowitego.
Czyli n=5k-3.
Wtedy n^2+1=25k^2 -30k+9+1=5(5k^2-6k+2)
Czyli wtedy czynnik n^2+1 jest podzielny przez 5.
b) n+4 jest podzielna przez 5. Ten przypadek spróbuj rozważyć tak samo.
Ostatecznie udowodnisz, że zawsze któryś z czynników jest podzielny przez 5.
Ostatecznie, cała liczba jest podzielna przez 2, przez 3 i przez 5, czyli przez 30.

P.S. Znalazłem ten przykład w pewnym serwisie...mam nadzieję, że jest prawidłowo rozwiązany...

L23
22-10-2005, 18:40
n^5-n= n(n^4-1)
Drugi czynnik to jest różnica kwadratów
n^5-n=n(n^2-1)(n^2+1)=n(n-1)(n+1)(n^2+1)

Zeby liczba była podzielna przez 30, musi być podzielna przez 2, przez 3 i przez 5.
Trzy pierwsze czynniki to 3 kolejne liczby naturalne: któraś z nich musi być podzielna przez 3 i któraś podzielna przez 2.
Pozostaje sprawa podzielności przez 5.
Jeśli żadna z liczb n, n+1 ani n+2 nie jest podzielna przez 5 (bo to by już załatwiało sprawę podzielności całego wyrażenia przez5) , to albo n+3, albo n+4 jest podzielna przez 5.
Rozpatrzmy te dwa przypadki.
a) n+3 jest podzielna przez 5, czyli n+3=5k dla jakiegoś k całkowitego.
Czyli n=5k-3.
Wtedy n^2+1=25k^2 -30k+9+1=5(5k^2-6k+2)
Czyli wtedy czynnik n^2+1 jest podzielny przez 5.
b) n+4 jest podzielna przez 5. Ten przypadek spróbuj rozważyć tak samo.
Ostatecznie udowodnisz, że zawsze któryś z czynników jest podzielny przez 5.
Ostatecznie, cała liczba jest podzielna przez 2, przez 3 i przez 5, czyli przez 30.

P.S. Znalazłem ten przykład w pewnym serwisie...mam nadzieję, że jest prawidłowo rozwiązany...

wielkie dzieki... ;)

bujarek
22-10-2005, 22:58
Kolega wyraźnie powiedział że nie mamy nic innego do dyspozycji :P
Więc może powiedzieć, ze oczu nie miał do dyspozycji, rąk, powietrza, świata i w ogóle, nie istniało nic innego oprócz tych dwóch sztabek. :P

Hmmm... Może jedna sztaba się ustawi wzdłuż linii północ - południe? :)

Mojso
23-10-2005, 08:46
a mi potrzebna mapa rzek i jezior Polski, jeśli nie ma wystarczą same rzaki HELP !!

:beer2:

dario
23-10-2005, 14:02
Witam wszystkich.
Musze nauczyć sie na jutro zadade i działanie elektroskopu. Nie mogłem znaleść w google, wiec mam pytanie czy wie ktoś gdzie moge znaleść budowe i zasade działania elektroskopu. Prosze o szybkie odpowiedzi. Pozdro.

Eruanno
23-10-2005, 14:08
A w książce do fizy nie ma czasami? Bo u mnie była. A jak nie to www.sciaga.pl

o2
23-10-2005, 14:10
Słabo szukałeś ;) http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroskop

dario
23-10-2005, 14:13
tylko, że chodzi mi, żeby dokładnie opisali co sie dzieje gdy zliżymy ładunek dodatni albo, ujemny, i jeszcze chciałbym zobaczyć narysowany ten elektroskop.

o2
23-10-2005, 14:26
http://definicje.digipedia.pl/def/233111008.html

Drzemek
23-10-2005, 19:14
a mi potrzebna mapa rzek i jezior Polski, jeśli nie ma wystarczą same rzaki HELP !!

a atlas??

Mojso
24-10-2005, 15:04
jeju ludzie gdybym znalazł w atlasie to bym nie pytał tutaj, wy czasem myślicie??

Drzemek
25-10-2005, 17:04
jeju ludzie gdybym znalazł w atlasie to bym nie pytał tutaj, wy czasem myślicie??
nie my nie ale za to ty myslisz
to ddzwine wiesz bo u mnie anwet mapa z rzekami jest w kazdym podr. do geografii a u ciebie w atlasie nie ma lol
jasne

Mojso
25-10-2005, 17:22
jasne u mnie w podręczniku nie ma map z rzekami samymi to jest najgorsze, a w atlasie takim jak ja mam to nie ma samych rzek myślicielu

nene
26-10-2005, 18:58
Siema odrazu mowie mam Biblie w domu ale potrzebne mi to miec w kompie i czy ktoos wie gdize moge znalesc jakies przypowiednie z Bibli??

Drzemek
27-10-2005, 17:37
Siema odrazu mowie mam Biblie w domu ale potrzebne mi to miec w kompie i czy ktoos wie gdize moge znalesc jakies przypowiednie z Bibli??
http://www.biblia.pl/
całą biblia wersja on :)

SirVat
02-11-2005, 18:25
4 babcie grały w brydża,średnia ich wieku wynosiła 74lata.Gdy po pierwszym robrze babcia Matylda zrezygnowała z gry pozostałe babcie grały w trójkę a średnia wieku grrających zmniejszyła się o 2 lata.Trzeciego robra wytrwałe babcie rozegrały już z dziadkiem,który ma 76 lat.Ile lat ma babcia Matylda,jaka jest srednia wieku w 3 robrze?
P.S. rober w brydżu to cos takiego jak tura, rozdanie

Jak ktoś pomoze mi rozwiązać to zadanie, to jest niezły ;) Chodzi mi o pytanie o to ile lat ma Matylda, bo srednia wieku jest prosta raczej do obliczenia:
72 lata(śr. wieku po pierwszym robrze),76 lat(wiek dziadka w 3 robrze) czyli:
72+76/2 = 74 - czyli tyle wg mnie wynosi srednia wieku po 3 robrze, chyba ze się myle ;)
A teraz druga część zadania: ile lat ma babcia Matylda, bo do tego dojść mi sie juz nie udało. Czekam na wasze propozycje rozwiązania tego zadania. poczywiście z góry serdeczne dzięki :spoko:

wisien
02-11-2005, 19:36
no suma wieku babc w pierwszym robrze wynosi:
74x4=296
suma wieku babc w drugim robrze (po odejsciu Matyldy) wynosi:
(74-2)x3=216
czyli wiek babci matyldy wynosi:
296-216=80
czyli babcia matylda ma 80 lat

Teraz 2 czesc zadania:
suma wieku babc w 2 robrze:
216
suma wieku uczestnikow w 3 robrze po dolaczeniu dziadka:
216+76=292
czyli srednia wieku po dojsciu dziadka:
292/4=73
czyli srednia wieku w 3 robrze wynosi 73 lata czyli sie mylisz:P

ogolnie zadanie bardzo proste:]

Furby
06-11-2005, 17:25
Mój problem to zadanie z niemieckiego :) Otóż: trzeba napisać list w którym opisuje się swój dzień. Np. Rano wstałem i poszedłem gdzieś tam. Potem grałem w to . Potem wraz z kimś poszedłem tam. I tak z 6, 7 zdań. Jak ktoś jest dobry z niemieckiego to proszę o pomoc ;) Ja narazie szukam w słownikach itd. ale wiadomo jak to jest ;)

Elokwętny lizak
09-11-2005, 16:43
Musze napisać prace "Walka czy młodość ? - o trufdnym wyborze bohaterów Kamieni na szaniec wybierz jednego z bohaterów i scharakteryzuj go pod katem wybranego wyżej kontekstu". Jakieś pomysły bo ja nie mam co można napisac, nie chodzi mi o całą nową prace tylko o pomoc jakieś argumenty itp.

szybkilopez
12-11-2005, 12:04
Hej mógłby ktoś napisać co to jest odezwa i jak ją napisać??
PS.Jak ktoś miałby gotową odezwa to może ją tu napisac

Twardy
12-11-2005, 12:08
http://prace.sciaga.pl/7304.html

Enrico
13-11-2005, 12:01
Panowie niby proste zadanie, ale jednak...
"Narysuj tarczę Achillesa" - problem w tym, że nie bardzo wiem jak ująć te 5 warst, na dodatek kompletnie nie umiem rysować... Jeżeli ktoś z Was miał kiedyś podobne zadanie niech napisze jak je zrobił.
Niby mogę narysować tę tarczę, ale wychodzi ona katastrofalnie, bo jak wspomniałem nie umiem rysować :D Tak więc, jak ktoś ma jakiś prosty pomysł niech napisze

Elektryczne Nożyce
13-11-2005, 14:01
Panowie niby proste zadanie, ale jednak...
"Narysuj tarczę Achillesa" - problem w tym, że nie bardzo wiem jak ująć te 5 warst, na dodatek kompletnie nie umiem rysować... Jeżeli ktoś z Was miał kiedyś podobne zadanie niech napisze jak je zrobił.
Niby mogę narysować tę tarczę, ale wychodzi ona katastrofalnie, bo jak wspomniałem nie umiem rysować :D Tak więc, jak ktoś ma jakiś prosty pomysł niech napisze
Zgłoś nieprzygotowanie :D A jak rozumiesz to to nie widzę problemu :] idziesz do nauczycielki i mówisz, że nie zrobiłeś bo byś nabazgrał coś czego by nikt nie mógł rozszyfrować ale kapujesz o co w tym biega ;P

rav
13-11-2005, 18:02
Witam. Zadanie z technologii informacyjnej ;P Z Łordów i Ekselów jestem kiepski, więc się nie śmiać ^^

W załączniku daję plik 'przedsiębiorstwo.xls'. Oto czego nie umiem zrobić:

a) w komórce J10 zdefinuj wzór przedstawiający nazwisko osoby zarabiającej najwięcej
b) w komórce J13 zdefinuj wzór przedstawiający nazwisko osoby zarabiającej najmniej
c) w komórce J15 zdefinuj wzór przedstawiający ilość osób zarabiających 2000 zł

Musi być tak, że jak np. wpiszę przy Kasi Kowalskiej 10000 zł, to automatycznie jej nazwisko pojawi się w komórce J10 (największy zarobek).

Z góry dzięki za pomoc :beer2:

Enrico
13-11-2005, 18:46
Zgłoś nieprzygotowanie :D A jak rozumiesz to to nie widzę problemu :] idziesz do nauczycielki i mówisz, że nie zrobiłeś bo byś nabazgrał coś czego by nikt nie mógł rozszyfrować ale kapujesz o co w tym biega ;P
problem w tym, że ja mam nauczyciela :D

karol_1989
14-11-2005, 08:37
Mam na Woss przygotować o dwóch subkulturach chuliganach i blokersach. No i mam problem. O chuliganach już przygotowałem a o blokersach nie.Napiszcie tu jakieś pomysły albo zapodajcie linki

Sheva
14-11-2005, 13:13
Blokersi to grupa ludzi zamieszkująca blokowiska, czyli tzw. "osiedla wielkiej płyty". Jest to zróżnicowane środowisko pod względem wieku i wykształcenia, przeważnie są to ludzie bezrobotni. Charakteryzują się oni własną, odrębną "kulturą osiedlową".

Blokers to człowiek mieszkajacy na wielkim osiedlu, które jak grzyby po deszczu wyrastały za czasów PRL-u. Większosć wolnego czasu spędza na ławce lub klatce schodowej. Najczęsciej słucha hip - hopu, bo własnie ten rodzaj muzyki odzwierciedla jego życie, problemy - cała jego rzeczywistosć. Podkreslam najczęsciej, bo nie jest to jedyny rodzaj muzyki jaki go interesuje. Blokersem może być równie dobrze fan jazzu, czy rocka...

http://fakty.wwl.pl/2002/02/index.php?id=14 tutaj masz opisane zycie blokersow :P

Flejter
18-11-2005, 22:28
sluchajcie mam zadanie na polski na poniedzialek a brzmi ono tak:
"List z polski - Wybraz sobie ze zostales wybrany z posrod wszystkich polakow i tobie przypada zaszczyt napisania listu o polsce obecnego roku. przejrzyj prase poszukaj w internecie informacji na teamat najwazniejszych wydarzen kultularnych kraju, politycznych. nie zapomnij o modzie czy sporcie. napisany list zostanie zachowany w archiwum szkoly"

myslale tak:
-awans polakow do mistrzostw [niemcy]
-nowy rzad [kaczor]
-fala o pobiciach noworodkow [??]

nie mam wogole pomyslu moze cos doradzicie =].

Eruanno
18-11-2005, 22:33
Napisz że nastąpił przełom i Balcerowicz może zostać <lol>. I o papieżu nie zapomnij.

glow50
18-11-2005, 22:43
noworodki to akurat zly pomyls napewno sie w szkole nie spodoba zwlaszcza jak to ma byc zachowane gdzies tam a le niewatpliwie nowy rzad wybory papiez to napewno sie spodoba

aa napisz jeszcze o UE wkoncu w tym roku przystapilismy i ze to daje nowe mozliwosci, perspektywy itp generalnie głupia praca domowa :]

Pyzel
18-11-2005, 23:30
Polityka w wypracowaniu z polskiego to juz chyba przesada.Ja rozumiem ze pani moze byc ciekawa waszej oceny otaczajacego nas rzeczywistości ale kto ja uprawnił do stawiania wam oceny za to jak podchodzicie do sceny politycznej w polsce.Co to kurde ma byc.Jaks polonistka wystawia wam ocene na podstawie waszych poglądów na temat polityki.Takie pytania to niech sobie ona zadaje na lekcji a nie zadaje wypracowanie na ten temat i jeszcze je ocenia.
Mozna np o polityce napisac ze złodzieje zmieniaja złodzieji a idioci na nich głosują i co wtedy...? Pani od polskiego postawi wam jedynkę ze macie taki pogląd? Propaganda polityczna dociera do szkół, przykre ale prawdziwe...

Caméléon
18-11-2005, 23:35
Mnie świta ino czaska Kopernika.

Michal
19-11-2005, 07:33
Wybierz awans do mundialu wspomnijk że to wszystko dzięki Rasiakowi i innej gwieździ Lewandowskiemu oraz nie można zapomnieć o sprzedawczyku z Miodowej 1

Campino
26-11-2005, 18:01
Macie moze jakies informacje o polityce starozytnego Egiptu. Prosze o pomoc !!

Reyas
27-11-2005, 12:43
Humaniści z CF-a mam do was prośbe. Otóż musze napisac wypracowanie owy temat 'od zakochania do miłości droga daleka'. Podsunięcie mi jakieś myśli do których mógłbym sie odnieść pisząc to wypracowanie. Dla tego co pomoże :beer2: :beer2: :beer2:

nene
27-11-2005, 15:53
Humaniści z CF-a mam do was prośbe. Otóż musze napisac wypracowanie owy temat 'od zakochania do miłości droga daleka'. Podsunięcie mi jakieś myśli do których mógłbym sie odnieść pisząc to wypracowanie. Dla tego co pomoże :beer2: :beer2: :beer2:
Moze byc cos takiego ze trzeba rozroznic zauroczenie od miłosci poniewaz gdy tego nie zrobimy mozemy skrzywidzic inna osobe.mozesz napsiac tez ze trzeba kochac madrze i porozwijaj to i tyle:D co mi przysżło nabiegu dogłowy:P

Jokerman
28-11-2005, 13:34
The Big Problem: Na jutro musze napisac list z angielskiego ( 120-150 slow) do kolegi opisujacy moje urodziny(kiedy sie odbyly,jakie dostalem prezenty,ilu gosci bylo itp.) Wiec bardzo prosze o pomoc. Wielkie :beer2: :beer2: dla was za pomoc :zeby:

Janek
01-12-2005, 17:19
Mam problem z zadaniem z geografi:
Wyjaśnij w jaki sposób każdy z wymienionych niżej czynników wpłynął na cechy Morza Bałtyckiego. Uwzględnij:
- lodowce plejstoceńskie
- przybrzeżny dryf
- ruchy izostatyczne

z góry dzieki za pomoc :beer2:

Dave
14-12-2005, 19:08
!!REQUEST!!!

Plan wydarzeń Balladyny potrzebuje szybko!!!
Będe baaaaaaaaaaaaaardzo wdzieczny!!!

Drzemek
14-12-2005, 19:25
Treść utworu.

Akt I
Sc. 1. Przybycie Kirkora do chaty Pustelnika. Kirkor, bogaty książę, prosi o radę w sprawie wyboru żony. Pustelnik to król Popiel III, który został podstępnie usunięty z tronu (cytat). Rządy obecnego króla są złe i przynoszą nieszczęścia (cytat), bowiem jego korona jest fałszywa (prawdziwą Popiel III ukrył w lesie) (cytat). Kirkor podejmuje decyzję, że będzie prowadził walkę o tron dla Popiela III, lecz wcześniej chce założyć rodzinę. Pustelnik radzi mu, by poślubił dziewczynę z ludu.
Sc. 2. Goplana, nimfa wodna, budzi się ze snu (cytat). Jest zakochana w Grabcu, całuje się z nim. Ten nie odwzajemnia uczuć, bowiem kocha Balladynę. Królowa Gopła planuje zemstę i poleca Chochlikowi, by przeszkodził w spotkaniu kochanków, a Skierce każe doprowadzić Kirkora do chaty Wdowy (cytat).
Sc. 3. Kirkor w chacie Wdowy poznaje dwie dziewczyny: Balladynę i Alinę. Obie go zachwyciły i nie wie, którą ma wybrać. Wdowa, za podszeptem Skierki, proponuje, by poślubił tę, która pierwsza uzbiera dzban malin (cytat).
Akt II
Sc. 1. Grabiec prowadzony przez Chochlika błąka się po lesie, aż w końcu zasypia. Goplana wypytuje Skierkę o zdarzenia w chacie Wdowy. Dowiaduje się o nocnej schadzce Balladyny z Grabcem. Karze Chochlika za złe wykonanie zadania, a Grabca zamienia w wierzbę (cytat). Alina i Balladyna wyszły zbierać maliny (cytat). Balladyna, która zebrała niewiele malin zabija siostrę (cytat). Świadkiem tego jest Grabiec zamieniony w wierzbę. Zamordowaną Alinę znajduje Filon, zako****e się w niej i całuje ją. Goplana daje maliny Balladynie i sprawia, że na jej czole pojawia się czerwona plama.
Sc. 2. Kirkor i Wdowa czekają na dziewczyny. Przybywa Balladyna i oznajmia, że Alina uciekła z "jakimś obdartym młokosem" (cytat). Balladyna wychodzi za Kirkora.
Akt III
Sc. 1. Chata Wdowy została spalona. Ludzie z wioski informują Grabca o tym, że Balladyna poślubiła Kirkora.
Sc. 2. Kirkor wyjeżdża na wyprawę wojenną (cytat). Balladyna zrywa kontakty ze swoim dawnym otoczeniem: nakazuje odprawić znajomych matki, którzy przyszli ją odwiedzić, nie wpuszcza do zamku Grabca.
Sc. 3. Kirkor za radą Pustelnika posyła żonie zapieczętowaną skrzynię z nakazem, by jej nie otwierała. W ten sposób chce sprawdzić jej lojalność. Balladyna udaje się do Pustelnika i prosi go o wyleczenie rany powstałej na czole. Starzec oznajmia, że dokona tego tylko Alina, którą on może zbudzić ze śmiertelnego snu (cytat). Balladyna nie godzi się na to i ucieka.
Sc. 4. Goplana, pragnąc zdobyć serce Grabca, zamienia go w króla dzwonków i wkłada mu na głowę koronę Popiela. Przekazuje mu władzę nad przyrodą, a on mówi jak będą wyglądać jego rządy (cytat).
Sc. 5. Kostryn, który podsłuchał rozmowę z Pustelnikiem, jest w posiadaniu tajemnicy Balladyny. Do zamku przybywa posłaniec ze skrzynią. Kostryn sugeruje, że może i on wiedzieć o zabójstwie Aliny i rzuca się na niego z mieczem. Balladyna pomaga mu w zabójstwie, zadaje posłańcowi ciosy nożem.
Akt IV
Sc. 1. Uczta na zamku. Głodna i spragniona Wdowa wdziera się na salę. Balladyna wypiera się matki i każe wyrzucić ją za bramę (cytat). Goniec przynosi wiadomość o zwycięstwie Kirkora nad Popielem IV. Lud chce ogłosić go królem, lecz ten odpowiada, że zostanie nim właściciel korony Lecha. Balladyna widzi ducha Aliny i mdleje.
Sc. 2. Kirkor informuje Pustelnika, że wyrusza do Gniezna, by szukać skradzionej korony. Ten, kto się z nią zgłosi, będzie okrzyknięty złodziejem (cytat). Do Pustelnika przybywa Wdowa i żali się na swój los. Starzec postanawia, że gdy odzyska swój tron, ukarze wyrodną córkę.
Sc. 3. Skierka i Chochlik rozmawiają o figlach, które będą czynić.
Sc. 4 i 5. Balladyna zabija Grabca, ponieważ on posiada koronę. W ciemnościach panujących na wieży nie mogła znaleźć korony. Odnajduje ją Kostryn, który również chciał zdobyć ten symbol władzy. Ustalają, że wyruszą zbrojnie do Gniezna (Kostryn poznał zamiary Kirkora). Balladyna poleca zabić Pustelnika (cytat).
Akt V
Sc. 1. Goplana opuszcza nadgoplańską krainę. Jest przerażona skutkami swych czarów.
Sc. 2. Kirkor pod murami Gniezna przygotowuje żołnierzy do walki (cytat). Wysłał posłańców po Pustelnika. Ci znaleźli starca powieszonego przed swoją chatą.
Sc. 3. Balladyna i Kostryn ruszyli do walki przeciwko Kirkorowi. Wygrywają bitwę, bowiem przekupili część żołnierzy. Kostryn zabija Kirkora i następnie przyprowadza ze stolicy posłów, niosących chleb i sól. Balladyna kroi przyniesiony chleb zatrutym z jednej strony nożem. Zatruty kawałek zjada Kostryn.
Sc. 4. Kostryn umiera. Zgodnie z prawem, nowy król przed koronacją musi odprawić sąd nad zbrodniarzami. Przed Balladyną stają kolejni oskarżyciele. Lekarz oznajmia, że Kostryn został otruty i domaga się skazania winnego (cytat). Filon prosi o ukaranie mordercy Aliny (cytat). Pojawia się Wdowa, która skarży się na wyrodną córkę. Gdy dowiedziała się, że wypędzenie matki karane jest śmiercią, chce opuścić zamek. Skargi jednak nie można wycofać. Wdowa zostaje poddana torturom, nie podaje imienia córki i umiera bez słowa. Za każdą zbrodnię, zgodnie z prawem, jest kara śmierci. Balladyna trzykrotnie wydaje taki wyrok, tym samym wydaje na siebie wyrok. Ginie rażona piorunem (cytat).
Problematyka

Słowacki napisał "Balladynę" w 1834r. (wydana została pięć lat później). W liście do matki tak wyjaśnia tytuł: "Sztuka cała podobna do starej ballady, ułożona tak, jakby ją gmin układał, przeciwna zupełnie prawdzie historycznej, czasem przeciwna podobieństwu prawdy".
Akcja utworu rozgrywa się w czasach prasłowiańskich, w których żył legendarny król Popiel, na terenach wokół jeziora Gopło: w chacie Wdowy, w lesie, na zamku Kirkora, w Gnieźnie.
W utworze zawarta jest (choć ukryta pod "płaszczem ironii") problematyka etyczna i psychologiczna związana ze zbrodnią i władzą.
Wątki dramatu:

polityczny:
w dramacie ukazana jest krwawa historia związana z walką o koronę Popiela i tron królewski;
jest to baśń o władzy, baśń pełna okrucieństwa i refleksji moralnych, które odsłaniają prawdy o naturze ludzkiej, o fascynującej sile zła, o magii władzy i mechanizmach nią rządzących.
baśniowy:
wskutek działań Goplany świat fantastyczny i ziemski został zmieszany i przed Balladyną otwierają się wielkie możliwości ujawnienia własnej natury. Wiąże się to z awansem społecznym, lecz droga do niego wiedzie przez zbrodnie, przede wszystkim przez zbrodnie.
Skierka i Chochlik, poddani Goplany pomagają lub szkodzą człowiekowi; to oni kierują krokami Kirkora i doprowadzają do jego małżeństwa z Balladyną.
baśniowe też są dzieje Balladyny: dzięki czarom poślubia księcia, widzi ducha Aliny, po zabójstwie siostry nosi skazę na czole, umiera od pioruna zesłanego na siebie.
Bohaterowie

W "Balladynie" występują dwa typy postaci:
bohaterowie prawdopodobni:
Balladyna
- córka ubogiej wieśniaczki, wdowy; piękna, czarnooka i ciemnowłosa dziewczyna (cytat);
- jest arogancką i nieposłuszną córką, która bez litości wypędza swą matkę z zamku (cytat);
- nieuczciwa, przebiegła, niewierna: ma romans z Grabcem, lecz gdy pojawia się nadzieja na poślubienie księcia, wyznaje mu miłość (cytat);
- bezwzględna, okrutna, bezduszna: gnana pragnieniem wspaniałego małżeństwa popełnia pierwszą zbrodnię - zabija siostrę; w celu osiągnięcia władzy świadomie popełnia kolejne morderstwa (cytat); czyni to bez wyrzutów sumienia, bez lęków moralnych; stanowczo, bez liczenia ofiar padających po drodze prowadzi walkę o władzę;
- wydaje na siebie wyrok - uzyskuje świadomość etyczną oraz zdolność oceniania czynów;
Alina
- młodsza siostra Balladyny, równie piękna dziewczyna; ma jasne włosy i fiołkowe oczy (cytat);
- nie tylko uroda odróżnia ją od siostry, ale i charakter oraz sposób postępowania w stosunku do matki (cytat); jest życzliwa, troskliwa, chętna do pracy;
- byłaby zdolna pokochać Kirkora, a po zdobyciu lepszej pozycji społecznej nie zapomniałaby o swych najbliższych (cytat);
Wdowa
- dobra i pracowita kobieta w podeszłym wieku; gorąco kocha swe córki, pragnie dla nich lepszego losu (cytat);
- kiedy zostaje odtrącona przez Balladynę, woli umrzeć niż zdradzić jej imię i narazić na karę (cytat);
Kirkor
- książę, który pragnie, aby na tronie zasiadł prawowity król; ruszył do walki z Popielem IV - władcą, który podstępem zasiadł na tronie; gdy odniósł zwycięstwo, nie wykorzystał go dla siebie, nie pragnie władzy (cytat);
- dostrzega krzywdę narodu (cytat);
- szlachetny rycerz poświęcający osobiste szczęście dla ojczyzny, po ślubie opuszcza małżonkę, by wyruszyć na wojnę;
- marzy o spokojnym życiu u boku prostej dziewczyny;
bohaterowie fantastyczni:
Goplana
- królowa jeziora Gopło, nimfa wodna (cytat);
- zako****e się w człowieku, w Grabcu (cytat);
- jest uosobieniem nadnaturalnej siły wywołującej zamieszanie w świecie ludzkim; miesza ludzkie losy;
- widząc, jakie skutki wywołały jej działania, opuszcza nadgoplańską krainę, pozostawiając po sobie ciemną chmurę, z której padnie piorun zabijający Balladynę;

Dave
14-12-2005, 19:37
no dzieki chociaz za to :spoko: qrde nigdzie nie ma typowego planu wydarzeń ;(

MasterCarl
19-12-2005, 16:35
ja mam problem z niemieckim :( na jutro mam napisac opowiadanie (32 zdania) o jakims gosciu ze on niby dorastał tak i tak, mieszkal tam i tam :) takie cos ;) i teraz tak jesli ktos ma ksiazke Moment Mal to jest w 2 podreczniku na 19 stronie sa te wyrazy jakie w tym maja sie znalezc tam jest cos takiego jak aufwachsen, zur schule gehen, eine ausbildung machen, kaufmann werden, von etwas tra''umen <= to jest pierwsza czesc do tych zdan a jest osiem jesli ktos by mogl to bylbym bardzo wdzieczny i od razu mowie ma to na jutro :( Aha jesli ktos by to umial zrobic to ewentualnie wszystkie zwroty moge mu napisac jakie w tej ksiazce byly jesli nie ma ksiazki a wie jak mi to zrobic ;)

Scorpion
20-12-2005, 18:51
Witam, potrzebna mi analiza obrazu z renesansu, w necie moge znaleźć tylko "mona Lisę", a ja potrzebuje czegos innego jesli ktos umiałby mi pomóc byłbym bardzo wdzeczny!

Benix007
02-01-2006, 20:01
Witam!
Mam dosyć głupi problem, nie znalazłem nigdzie odpowiedzi. Dlatego proszę o pomoc. Oto pytanie:
Jakie są rodzaje wypowiedzeń (język polski)? Taka cała tabelka...
Bardzo proszę o pomoc!

duszek2
04-01-2006, 13:55
poszukuje oceny Juliusza Cezara ;P

Gałcio
09-01-2006, 16:41
Rozwiązałby kts to dla mnie ! ? Błagam o pomoc szybką !

http://tinypic.com/jzze4h.jpg

kazzoo
11-01-2006, 01:07
Nie wiem czy jeszcze to jest aktualne, ale podaje rozwiazanie tych zadan z fizyki ....

GR.2

Zad.1

DANE
Vp=90 [km/h] - predkosc pociagu.
t=20[s] - czas w ktorym pasazer przebyl 20 m.
s=20[m] - droga przebyta przez pasazera w ciagu 20 s.

SZUKANE
a) Vpw - predkosc pasazera wzgledem wagonu
b) Vpz - predkosc pasazera wzgledem ziemi

ROZWIAZANIE
a)
Vpw=s/t
Vpw=20/20 [m]/[s] = 1 [m/s] = 3600 [m/h] = 3,6 [km/h]

b)
Vpz=Vp-Vpw
Vpz= 90-3,6 [km/h] = 86,4 [km/h]

Zad.2

DANE
Vs=108 [km/h] - predkosc samochodu
Vp= 72 [km/h] - predkosc pociagu
s= 300 [m] - dlugosc pociagu (droga przebyta przez samochod podczas wyprzedzania)

SZUKANE
t - czas wyprzedzania pociagu przez samochod

ROZWIAZANIE

Vw=Vp+Vs
gdzie: Vw - predkosc wyprzedzania (predkosc samochodu wzgledem pociagu)

Vw=s/t
t=s/Vw
t=s/(Vp+Vs)
t=300/(108+72) [m]/[km/h] = 0,3/180 [km]/[km/h] = 1/600 [h] = 6 [s]

GR.1

Zad.1

DANE
Vp=144 [km/h] - predkosc pociagu.
t=20[s] - czas w ktorym pasazer przebyl 40 m.
s=40[m] - droga przebyta przez pasazera w ciagu 20 s.

SZUKANE
a) Vpw - predkosc pasazera wzgledem wagonu
b) Vpz - predkosc pasazera wzgledem ziemi

ROZWIAZANIE
a)
Vpw=s/t
Vpw=40/20 [m]/[s] = 2 [m/s] = 7200 [m/h] = 7,2 [km/h]

b)
Vpz=Vp+Vpw
Vpz= 144 + 7,2 [km/h] = 151,2 [km/h]

Zad.2

DANE
Vs=90 [km/h] - predkosc samochodu
Vp= 54 [km/h] - predkosc pociagu
s= 300 [m] - dlugosc pociagu (droga przebyta przez samochod podczas wyprzedzania)

SZUKANE
t - czas wyprzedzania pociagu przez samochod

ROZWIAZANIE

Vw=Vs-Vp
gdzie: Vw - predkosc wyprzedzania (predkosc samochodu wzgledem pociagu)

Vw=s/t
t=s/Vw
t=s/(Vs-Vp)
t=300/(90-54) [m]/[km/h] = 0,3/36 [km]/[km/h] = 1/120 [h] = 30 [s]

PS. Jak to przy rozwiazywaniu zadan z fizyki powinny byc jeszcze rysunki, wiec jak by ci byly potrzebne to sprobuje cos wymodzic.

Enrico
12-01-2006, 15:19
Kolejny raz fizyka:
Wie ktoś może jak obliczyć promień orbity stacjonarnej Ziemii?

agrest
12-01-2006, 15:31
Ujmij w kilkunastu zdaniach politykę wewnętrzną Oktawiana Augusta. Ułożyłem kilka ale trza więcej.Pzdr

p.s widzę że fizyka sprawia najwięcej problemów.

Sid
12-01-2006, 16:14
p.s widzę że fizyka sprawia najwięcej problemów.

I to cie dziwi?Przecierz Fizyka to najtrudniejszy moim zdanie przedmiot w gimnazjum(nie wiem może w liceum jest jakiś trudniejszy przedmiot),i mało kto umie fizyke więc większość ma problemy.Najwyżej że ty jesteś dobry z fizyki (jak jesteś dobry to gratuluje) to ci sie wydaje to dziwne.

agrest
12-01-2006, 16:36
I to cie dziwi?Przecierz Fizyka to najtrudniejszy moim zdanie przedmiot w gimnazjum(nie wiem może w liceum jest jakiś trudniejszy przedmiot),i mało kto umie fizyke więc większość ma problemy.Najwyżej że ty jesteś dobry z fizyki (jak jesteś dobry to gratuluje) to ci sie wydaje to dziwne.

nie no z fizyki mam grube 5 ale z historii już troszke słabiej mi idzie. Każdy z czegoś jest trocje lepszy, z czegoś troche gorszy.
To ktoś ma tą polityke wewnętrzną Oktawiana Augusta?(Pipeprzone wydawnictwo GWO, nie ma o tym za dużo w podręczniku :mad: )

wisien
12-01-2006, 17:00
heh chyba moja klasa byla jendka bardzo inteligentna, bo fiza niewielu osobom sprawiala problemy:] a ja mam w liceum nadal piatke z fizy chociaz z innych przedmiotow prawie same troje, a z matmy 4( co dla mnie jest slaba ocena:])

MasterCarl
16-01-2006, 14:54
sluchajcie na jutro mam zadanie z polaka a za cholere nie wiem co napisac a wiec taki temat: Czy Ramzes XIII mógł odnieść sukces? chodzi o ksiazke B.Prusa - "Faraon" bardzo was prosze napiszcie mi cos :/ to ma byc conajmniej na strone (czyli w zeszycie A5 :P)

adas89
30-01-2006, 20:09
Potrzebuje na PO plany bunkrów i zdjęcia różnych masek gazowych. Ma ktoś może ?? :]

dario
30-01-2006, 21:22
Potrzebuje na PO plany bunkrów i zdjęcia różnych masek gazowych. Ma ktoś może ?? :]

http://images.google.pl/images?svnum=10&hl=pl&lr=&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Apl-PL%3Aofficial&q=bunkry&btnG=Szukaj
http://www.ostwall.de/ostwall_start.htm
http://hun97.republika.pl/
http://bunkry.toplista.pl/
http://militaria.cxm.pl/files/products/maska_ogolnego_stosowania_mt_213%5B1%5D_m.jpg
http://www.maski.obrona-cywilna.pl/mua.htm
http://www.maski.obrona-cywilna.pl/mc-1.htm
http://www.maski.obrona-cywilna.pl/mc-x.htm
http://www.maski.obrona-cywilna.pl/mp-4.htm
http://www.maski.obrona-cywilna.pl/mp-5.htm

poszukaj jeszcze w google bo skoro tego jest...

adas89
01-02-2006, 19:36
To chyba będzie dobry temat :]
Potrzebuje taki krótkich, do 30 sekund, filmików gdzie mówi coś Lepper, Giertych czy jakiś inny polityczny "oszołom" :D

dario
01-02-2006, 21:11
To chyba będzie dobry temat :]
Potrzebuje taki krótkich, do 30 sekund, filmików gdzie mówi coś Lepper, Giertych czy jakiś inny polityczny "oszołom" :D

http://kovenant.org/~shog/fun/filmz/lepper.avi
http://downloadfunn.vel.pl/nowe_borewicze/Lepper.avi

jakość niestety słaba...

ukash
06-02-2006, 19:00
Zna sie moze ktos z Was tutaj na ewangelii wg. sw Lukasz ? Dostalem pytania na religii na prace domowa i szukam pomocy :S

Judzio
06-02-2006, 19:10
podałbyś jakieś...

adas89
06-02-2006, 19:36
Zna sie moze ktos z Was tutaj na ewangelii wg. sw Lukasz ? Dostalem pytania na religii na prace domowa i szukam pomocy :S
Człowieku czytałem całą na konkurs :D Powiedz jakie to pytanie

P.S. Miałem 12/30 punktów ;P

ukash
06-02-2006, 20:15
http://img99.imageshack.us/my.php?image=dscf00011ko.jpg

Sam tego niestety nie zrobie bo ze tak powiem - nie jestem dobry w tym temacie :D Prosze Was o pomoc :]

karol_1989
06-02-2006, 20:34
1) Symeon
2)... wysluchawszy słowa sercem szlachetnym i dobrym zatrzymują je i wydają owoc przez swą wytrwałość
3)Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają
4)Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.
5)Idźcie i donieście Janowi to, coście widzieli i słyszeli: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia i głusi słyszą; umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi.
6)Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?
7)w Ogrójcu

ukash
06-02-2006, 21:24
Wielkie dzieki

:beer2: :beer2: :beer2: :beer2: :beer2:

karol_1989
10-02-2006, 13:26
Panowie prośba. Mam napisać streszczenie 5 przypowieści biblijnych na po feriach.Jakby ktos miał to byłbym bardzo wdzięczny.

Jaqb
12-02-2006, 13:57
zajebista prosba! streszczenie Magbeta... dzieki

L23
12-02-2006, 18:28
zajebista prosba! streszczenie Magbeta... dzieki

omawialismy to tydzien temu... mysle, ze Ci takie wystarczy... przynajmniej mi wystarczylo... ;)

http://bloonz.lbl.pl/opracowania/w_shakespeare__makbet.htm

jeszcze mozesz przeczytac to:

http://www.maturka.pl/barok/029.htm

Ljungberg
03-03-2006, 11:08
Hue hue hue....dobrze ze mamy tutaj madrych forumowiczow bo jakbyscie dawali prace domowe Beckham'owi to chlopak by sie chyba zaplakal :P ;)

bujarek
03-03-2006, 17:13
I po co nabijasz? :P

canin
05-03-2006, 14:28
I po co nabijasz? :P

a ty po co?

Mam zadanie:Wyjaśnij, dlaczego niektóre zwierzęta (np. ryby, płazy) składają wiele jaj.
Z biologii oczywiście to pytanie

Drzemek
05-03-2006, 15:08
a ty po co?

Mam zadanie:Wyjaśnij, dlaczego niektóre zwierzęta (np. ryby, płazy) składają wiele jaj.
Z biologii oczywiście to pytanie
po to że wiele z tych jaj jest zjadanych przez inne zwierzęta, z wielu nic nie się nie rozwinie, i dzięki dużej ilości składanych jaj gatunek ma zapewnione przetrwanie. :D

o2
05-03-2006, 15:57
Magbeta

herezja ! :D

Makbet :p

poza tym to jest króciutka książeczka - co nie zmienia faktu że diabelnie nudna ;)

polecam zakupić lekturę razem z opracowaniem, streszczeniem, planem wydarzeń i dużo dużo więcej z wydawnictwa Greg :)

za zapłaciłem 4zł ;P

canin
05-03-2006, 16:09
herezja ! :D

Makbet :p

poza tym to jest króciutka książeczka - co nie zmienia faktu że diabelnie nudna ;)

polecam zakupić lekturę razem z opracowaniem, streszczeniem, planem wydarzeń i dużo dużo więcej z wydawnictwa Greg :)

za zapłaciłem 4zł ;P

człowieku gdzie ty kupujesz? moi rodzice kupili za 1.20 zł ;P

o2
05-03-2006, 20:54
moi rodzice kupili za 1.20 zł ;P

nie mieszkam przy hurtowni :D

koniec OT ;)

Dave
05-03-2006, 21:39
Tleniarz co to za avatar? :P Pani deseczka? :P

Lyon
09-03-2006, 18:41
hej
potrzebuje linka do dluuuuuugiej historii szkoły podstawowej nr 5 w Przemyślu

Liteon
09-03-2006, 20:07
Mam wielką prośbe na zaraz potrzebuje planu tego czegos Giovanni Boccaccio 'Sokół' .
PS nie piszcie zebym poszukał na google bo szukałem juz w chuy czasu i nie moge znalezc. Dzieki dla tego co pomoze i :beer:

adas89
09-03-2006, 21:21
Mam wielką prośbe na zaraz potrzebuje planu tego czegos Giovanni Boccaccio 'Sokół' .
PS nie piszcie zebym poszukał na google bo szukałem juz w chuy czasu i nie moge znalezc. Dzieki dla tego co pomoze i :beer:
http://www.powtorka.info/dekameron.php Trzym, ale tak szczerze to to ma 4 strony - na przerwie się czyta :]

Edit:
Lyon trzym:
http://www.sp5przemysl.fc.pl/

Liteon
09-03-2006, 21:27
Dzieki ;) heh to nie dla mnie bylo tylko dla kolezanki i obiecalem jej napisac plan za to ze ona mi zrobi cos w zamian (bez skojarzen, chodzi o język niemiecki :P) a nie mam tej ksiazki na chacie i ona zreszta tez dzieki i :beer:

adas89
09-03-2006, 21:42
Dzieki ;) heh to nie dla mnie bylo tylko dla kolezanki i obiecalem jej napisac plan za to ze ona mi zrobi cos w zamian (bez skojarzen, chodzi o język niemiecki :P) a nie mam tej ksiazki na chacie i ona zreszta tez dzieki i :beer:
Ja słyszałem tylko o sposobie tzw. francuski :P , no ale niemiecki coś nowego :]

Lyon
10-03-2006, 14:51
http://www.powtorka.info/dekameron.php Trzym, ale tak szczerze to to ma 4 strony - na przerwie się czyta :]

Edit:
Lyon trzym:
http://www.sp5przemysl.fc.pl/
dzieki ale to juz mam i jest to zdecydowanie za malo
cos dluzszego...

filip133
23-03-2006, 16:23
Może mi ktoś napisać (albo dać linka) koncepcję XYZ? (z podstaw przedsięborczości) Nie moge tego znaleźć w necie, w naszym podręczniku tego nie ma, a jutro sprawdziań i to bedzie...

mathias_
22-04-2006, 16:00
Witam
W toku przygotowań do egzaminu trafiłem na jedno zadanko, co do którego mam pewne wątpliwości. Oto ono:

Z miasta A do miasta B, odległych o 420 km wyjeżdza motocyklista z prędkością 50 km/h. W tej samej chwili z miasta B wyruszył ku miastu A samochód z v=60 km/h. Po jakim czasi i w jakiej odległosci od miasta A, a w jakiej od B spotkają się, jesli motocyklista przed spotkaniem mial 30 minut przerwy w jezdzie?

Wyszło mi 242 km z ułamkami( od miasta B i 4 h z czymś czasu. Tak w sumie tez jest w ospowiedzi, ale nie jestem pewien słuszności moich wyliczeń. Moze ktos ma chwilkę zeby oblukać to zadanko ?

MaN!Ek
10-05-2006, 19:49
mam taki tangram kwadratowy o boku 8cm, są w nim 2 trójkąty prostokątne i 2 trapezy prostokątne, gdy złoże go na prostokąt to pole wychodzi o 1cm2 wieksze a dokładniej
65cm2 - pole prostokąta
64cm2 - pole kwadrata

bujarek
10-05-2006, 21:01
mam taki tangram kwadratowy o boku 8cm, są w nim 2 trójkąty prostokątne i 2 trapezy prostokątne, gdy złoże go na prostokąt to pole wychodzi o 1cm2 wieksze a dokładniej
65cm2 - pole prostokąta
64cm2 - pole kwadrata
No i?

PS. Było kiedyś na forum :)

EDIT: http://img513.imageshack.us/img513/1369/64equals658gj.th.gif (http://img513.imageshack.us/my.php?image=64equals658gj.gif)

MaN!Ek
10-05-2006, 21:09
szukałem tego i nie znalazłem ;/
no własnie, a mój nauczyciel od matmy kazał mi to wyczerpująco wytłumaczyć, no a ja jak zwykle nie wiem jak, szukałem w necie, oczywiscie myslalem ale ani nic nie wymyslilem ani nic nie znalazłem może ktoś mi to wytłumaczy tutaj?

bujarek
10-05-2006, 21:38
Jakbyś to z papieru zrobił, bardzo dokładnie, to by Ci pewnie nie wyszło. :P Kiedyś próbowałem nawet ;P Nałożyło mi się troszkę chyba ;P

I jakbyś pomierzył wszystko bardzo dokładnie (chociażby obliczył kąty - sinusy jakieś czy coś - jakie powinny być w figurach na pierwszym rysunku i odpowiednie kąty na drugim), to coś by się nie zgadzało. :)

CHYBA :P:P

EDIT: http://neurobashing.com/monkey/archives/001356.html :]

Jak szukałeś w necie, jak wystarczy wpisać w Google '64 = 65' i ci ta strona wyskakuje jako druga. :]

PS. Jak robiłem z papieru, to mi się taka szczelinka też zrobiła :)

Sinner
10-05-2006, 22:28
65cm2 - pole prostokąta
64cm2 - pole kwadrata

podobne zadanie widzialem gdzies w jakims programie w TV ;)

Wariner
14-05-2006, 15:57
Siemka, mam taki problem, może to nie jest praca domowa, lecz fragment piosenki Fatboy Slim - Right here right now. Chodzi mi o dwa ostatnie zdania, mianowicie :

"And not behind it looks like here

Any month it hides it looks like here "

Wiem mniej wiecej, jaki jest ogólny sens tych słów, ale nie porafie tego jeakos ubrać w słowa :P. Kapujecie? :P

Wie ktoś moze, jak to przetłumaczyć na polski język i żeby jakoś to wyglądało?

duszek2
14-05-2006, 16:15
1.Boleslaw ktory nie spi
podaj przyczyny wojnz Polsko Niemieckiej z uwzglednieniem podzialu przyczyn oficjalnych i rzeczywistych
2.Opisz w punktach przebieg wojnz
3.Co zagwarantowalo sukces Krzywoustemu

Prosze o pomoc ;P

Ljungberg
16-05-2006, 18:33
Sluchajcie mam problem....a raczej moja kolezanka ma problem.
Musi na czwartek napisac prace na temat przejawow ksenofobii w literaturze polskiej.
Dla wyjasnienia, ksenofobia to strach przed innym narodem,panstwem.
Macie jakies pomysly?Szukalem w necie oraz w mojej pamieci ale...nic nie znalazlem :]
Prosze o pomoc.

SirVat
16-05-2006, 21:51
O ile się nie myle, to w pamietnikach Jana Chryzostoma Paska ksenofobia się pojawiała. Czas sarmatów szlachty polskiej, te klimaty.

SirVat
24-05-2006, 19:47
Bardzo potrzebne mi jest streszczenie książki pt. "Sen nocy letniej" W. Szekspira. To jest baaaaaaardzo pilne, z typu zadan tych "na wczoraj" :) Piwo dla zbawcy, nawet w realu (najwyzej wysle poczta :P)

cyrex
29-05-2006, 16:00
Koledzy! Potrzebuje pomocy :> Ziomek ma napisac prace nt. "Handel Elektroniczny - Obecny Stan Rozwoju w Polsce". Ja osobiscie nie mam czasu, dlatego tez prosze Was o pomoc. Jakiekolwiek materialy beda przydatne.

Adammm
29-05-2006, 16:09
olaboga

www.google.pl daj koledze link.

cyrex
29-05-2006, 16:11
:> tam ****a jest... dobrze trzeba poszukac, a ja nie mam nawet na to chwili, dlatego tez Was o to prosze.

El Siete
29-05-2006, 16:13
ale na przesiadywanie na forum to czas masz :P

George89
02-06-2006, 16:41
Sluchajcie Chlopaki jest taka akcja: macie moze w swoim archiwum jakas prezentacje w power poincie na temat zwiazany z informatyka? Jesli ktos moglby uzyczyc bede bardzo wdzieczny. Jest mi to bardzo potrzebne. POZDRAWIAM

Przemo ZIOM
02-06-2006, 16:45
OOO Może spróbuje ci zrobić taką prezentacje, ale nie mówie że zrobie :D

George89
02-06-2006, 16:57
Bylbym bardzo wdzieczny. Jakbys sie zdecydowal to skontaktuj sie ze mna: 1740023

Sebcio
02-06-2006, 17:54
Ja również mialbym podobna sprawe:D czy moglby ktos mi zrobic strone internetowa?? bo ja mam na informe ale nie umiem za bardzo:( prosze o pomoc (temat o historii mś w pilce noznej)BŁAGAM!!

bujarek
02-06-2006, 18:08
e... a taki fajny u góry jest, tam jest napisane:
Przyklejony! Odrabiamy prace domowe... (http://forum.fifaserwis.com/showthread.php?t=24291[/url)

:/

d3v
02-06-2006, 18:21
@seba-stian wątpie żeby komuś chciało się robić strone internetową dla kogoś :P i to jeszcze za Friko :P

Drzemek
02-06-2006, 18:42
koniec roku się zbliża...w ten sposób chcecie mieć 6 z infy? ...

Boss
02-06-2006, 18:44
6? Ziom nie umie zrobić strony to raczej 4-5 ;d.

Jak wspomniano wyżej raczej nie oczekuj pomocy. Nie te czasy.

skoczek
02-06-2006, 19:29
ziomm odezwij sie do mnie na gg : 9125726 i daj mi maila to wysle ci prezentacje : Stadiony Mistrzostw Świata robilem tydzien temu :)

bujarek
02-06-2006, 19:29
Jeśli masz zrobić stronę po to, by dostać lepszą ocenę na koniec roku, to myślę, że na tę ocenę nie zasługujesz - proste. :]

skoczek
02-06-2006, 19:31
Jeśli masz zrobić stronę po to, by dostać lepszą ocenę na koniec roku, to myślę, że na tę ocenę nie zasługujesz - proste. :]

o jezuuu moze mu sie nie chce... tak jak mi :D a i tak bede mial 6 na koniec :D

Sebcio
03-06-2006, 07:20
ja bede mial 6 ale poprostu nie mam ochoty zrobic tej str a jak nie zrobie to 6 nie bedzie (chyba) to jak nikt mi nie zrobi to moze wytlumaczy jakim programem najlepiej zrobic i w jaki sposob (najlatwiej) prosze!!

Wariner
03-06-2006, 07:41
Microsoft Front Page

bujarek
03-06-2006, 09:47
o jezuuu moze mu sie nie chce... tak jak mi :D a i tak bede mial 6 na koniec :D
W takim razie powinniśmy mu pomóc pokonać jego lenistwo :D

A nam się tym bardziej nie chce, jeśli nic z tego miec nie będziemy. :]

Co do Front Page'a... bez komentarza :P Ale na potrzeby lekcji informatyki może być... :)

Gałcio
03-06-2006, 10:02
Microsoft Front Page

Dokładnie, łatwiej już sie nie da :)

Sebcio
03-06-2006, 10:43
Ok w Microsoft Front Page umiem robic ale w xp:D a ja mam 2003 i nie bardzo umiem:P jest jakis poradnik albo cos??

Teńko
04-06-2006, 13:43
1 zadanie:
Znajdź równanie prostej przechodzącej przez punkty: A=(2:1) B=(1:2)

2 zadanie:
Znajdź równanie prostej równoległej do prostej x-y-1=0 i przechodzącej przez punkt
A=(1:1) - narysuj wykres prostej

3 zadanie:
Czy punkt B=(1:-2) leży na prostej x-y-3=0

4 zadanie: znajdź punkt przecięcia prostych:
2x+y=7 i x-y=-1

5 zadanie: Narysuj wykres funkcji y=(x-1)do potęgi drugiej + 2 ! Podaj wspoółrzedne wierzchołka , zbiór wartości, przedziały montonności, dla jakich X wartości funkcji są ujemne .

Inaczej wita mnie sierpień :beer2: :beer2:

paweljuve
04-06-2006, 20:55
Witam

Kieruje się do Was z wielką prośbą ... a mianowicie nauczyciel z informatyki powiedział że jak chce mieć na koniec roku 5 z informatyki mam zrobić coś np. w Photoshopie związane z moją szkołą/nauczycielami, ja jestem kompletnie zielony w dziedzinie grafiki ... próbowałem coś samemu zrobić ale nic mi nie wychodziło :(

Prosiłbym Was o pomoc, jakby ktoś był taki dobry i zrobił mi jakieś logo/sygnaturka o wymiarach około 400 na 200 pxl (nie koniecznie muszą być takie wymiary) kolorystyka dowolna, poniżej zamieszczam zdjęcia ...

foty:
http://www.yousendit.com/transfer.php?acti...12B97A50BFCB92D

Z góry bardzo dziękuje za pomoc praca nie musi być tak piękna żeby powalała na kolana :) za dużo od was nie bede wymagał :)

Dave
04-06-2006, 21:42
jak sie licze mase cząsteczkowa bialka??
np takiego czegos

http://img279.imageshack.us/img279/969/chem8gx.jpg

Jim
05-06-2006, 14:53
Ok w Microsoft Front Page umiem robic ale w xp:D a ja mam 2003 i nie bardzo umiem:P jest jakis poradnik albo cos??
to uzyj notatnika

bujarek
05-06-2006, 16:26
jak sie licze mase cząsteczkowa bialka??
np takiego czegos

http://img279.imageshack.us/img279/969/chem8gx.jpg
Metoda uniwersalna: Liczysz wszystkie atomy osobno węgla, osobno wodoru, osobno tlenu i czego tam jeszcze masz, następnie sprawadzasz w układzie okresowym liczbę masową poszczególnych pierwiastków (tlenu z tego co pamiętam 16u, siarki 32u, węgla 12u itp.), następnie mnożysz tę liczbę przez ilość danych atomów w cząsteczce (np. jak w cząsteczce masz 15 atomów tlenu, to każdy z nich ma 16u, więc wszystkie atomy tlenu razem będą miały 15*16u=240u chyba), po czym dodajesz wszystkie iloczyny wszystkich pierwiastków (np. jak ci wyszło, że tam węgla jest łącznie 340u, tlenu 120u, wodoru 30u, to razem wszystkiego byłoby w takim związku 490u i to by była ta masa cząsteczkowa).

E: jak w tym nawiasie masz 300 to musisz wszystko 300 razy :D To co u góry też

PS. Jak nie rozumiesz to niech ktoś inny Ci wyjaśni :P Nie mam talentu przekazywania wiedzy :D

PS2. Jak źle mówię to krzyczeć od razu, że źle :]

ukash
05-06-2006, 18:10
"Usługi banków komercyjnych dla ludności i przedsiębiorstw" robil ktos z Was kiedys cos takiego ?

Teńko
05-06-2006, 19:35
1 zadanie:

2 zadanie:
Znajdź równanie prostej równoległej do prostej x-y-1=0 i przechodzącej przez punkt

3 zadanie:

4 zadanie: znajdź punkt przecięcia prostych:
2x+y=7 i x-y=-1

5 zadanie: Narysuj wykres funkcji y=(x-1)do potęgi drugiej + 2 ! Podaj wspoółrzedne wierzchołka , zbiór wartości, przedziały montonności, dla jakich X wartości funkcji są ujemne .

Inaczej wita mnie sierpień

dario
05-06-2006, 20:06
Odrazu mówie, że też nie łapie tych funkcji, i może być źle, pewnie jest.. jak ktoś wie, że jest źle to niech krzyczy..
1 zadanie:
tu trzeba zastosować tabelkę..
x*y=a
a=2
y=x/a
2 zadanie:

1-1-B=0
0 -B = 0
B= 0

x-y-0=0

3 zadanie:
1 -(-2)-3 = 0
1 + 2-3 = 0
0=0
tak należy

miałem z tego tylko 3 i przez to z matmy na koniec 4 ;/ ale coś tam sie wie..mówie niech ktoś Ci to jeszcze sprawdzi, bo nie mam pewności czy dobrze.. jak bedzie ok postaram sie zrobić pozostałe..

Teńko
06-06-2006, 13:23
dzięki wielkie ! może mi ktoś jeszce wytłumacz równania i nierówności na jakims przykładnie ! bo jutro muszę to tez zaliczyc ;) :beer2: :beer2:

Kapsel
12-06-2006, 11:34
witam
mam prace domowa z polaka napisac quiz o gramatyce i literaturze. quiz ma miec po 10 pytan.
jeśli robił ktoś takie cos to prosze o pomoc

Caméléon
12-06-2006, 12:11
witam
mam prace domowa z polaka napisac quiz o gramatyce i literaturze. quiz ma miec po 10 pytan.
jeśli robił ktoś takie cos to prosze o pomoc Świetne :D - Postaram się Ci pomóc... Sprawdź ten temat za jakąś godzinę ;)

Edit

Gramatyka:
1. Ile przypadków ma język polski?
a) 7
b) 8
c) 6

2. Które zdanie jest poprawne?
a) Chcę tą książkę
b) Chcę te książkę
c) Chce tę książkę

3. Ile mamy wszystkich rodzajów?
a) 3
b) 5
c) 7

4. Akcent na ogół pada na:
a) Pierwszą sylabę od końca
b) Przedostatnią sylabę od końca
c) Trzecią sylabę od końca

5. Częścią mowy nie jest:
a) Przyimek
b) Partykuła
c) Podmiot

6. Częścią zdania nie jest:
a) Dopełniacz
b) Podmiot
c) Okolicznik

7. Jak nazywa się liczba, która dziś występuje śladowo w języku polskim?
a) Potrójna
b) Mnożna
c) Podwójna

8. Miejscownik odpowiada na pytania:
a) Kto? Co?
b) Z kim? Z czym?
c) O kim? O czym?

9. Ile czasów ma język polski?
a) 3
b) 4
c) 5

10. W zdaniu: Idę wskroś miastu po progi szkoły. – Podmiotem jest?
a) miastu
b) szkoły
c) Występuje podmiot domyślny „ja”

Literatura:
1. Kronikarzem na dworze Bolesława Krzywoustego był:
a) Jan Długosz
b) Jan z Czarnkowa
c) Gall Anonim

2. "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, że Polacy nie gęsi, iż swój język mają" – jest cytatem:
a) Jana Kochanowskiego
b) Władysława Reymonta
c) Mikołaja Reja

3. Od zasad antycznego dramatu jako pierwszy odszedł:
a) Henrik Ibsen
b) William Shakespeare
c) Stanisław Ignacy Witkiewicz

4. Poetą barokowym nie był:
a) Daniel Naborowski
b) Franciszek Karpiński
c) Andrzej Morsztyn

5. Pierwsza polska powieść Pt. "Mikołaja Doświadczyńskiego Przypadki" została napisana przez:
a) Ignacego Krasickiego
b) Juliana Ursyna Niemcewicza
c) Zygmunta Krasińskiego

6. Filozofem nieżyjącym w epoce oświecenia był:
a) John Locke
b) Francois Marie Arouet (Wolter)
c) Rene Descartes (Kartezjusz)

7. Winkelriedyzm został sformułowany przez:
a) Adama Mickiewicza
b) Zygmunta Krasińskiego
c) Juliusza Słowackiego

8. Prawdziwe imię i nazwisko Bolesława Prusa to:
a) Bartosz Głowacki
b) Arkadiusz Głowacki
c) Aleksander Głowacki

9. Za postacią Poety występującej w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego kryje się:
a) Julian Tuwim
b) Julian Przyboś
c) Kazimierz Przerwa-Tetmajer

10. Teoria „Czystej Formy” została wykreowana przez:
a) Witolda Gombrowicza
b) Stanisława Ignacego Witkiewicza
c) Sławomira Mrożka

Kapsel
12-06-2006, 15:23
dzieki bardzo jesteś wielki o takie coś właśnie mi chodziło

Sinner
12-06-2006, 15:35
Ludzie wiecie skad mozna wyczaic jakies konkretne prace z angola potrzebuje 2. "Znany festiwal w twoim kraju" i "Jezyk Kaszubski w Polsce" ... :P

Jim
12-06-2006, 15:37
(...)

o kurde... dużo się dowiedziałem;) gdybym dostał taki quiz to grame bym zdał na 7/10, a litke chyba 2-3 miałbym poprawne, moze 4:D

Sinner
12-06-2006, 16:52
ej podpowiedzcie, czy jest w miare dobrze ?

Kashubian language

Kashubian or Cassubian is one of the Lechitic languages, which are group of Slavic languages.
It is assumed that it evolved from the language spoken by some tribes of Pomeranians called Kashubians, in the region of Pomerania in the southern coast of the Baltic Sea between the Vistula and Oder rivers.
It is closely related to Slovincian, and both of them are Pomeranian language dialects. Many Polish linguists still call it dialect of Polish.
Kashubian includes numerous loanwords from German.
In 2002 Census, 53,000 people in Poland declared that they mainly use Kashubian at home. Research shows that many Kashubian-speaking parents use Polish rather than Kashubian at home, because they believe that if they spoke Kashubian, their children would find it more difficult to learn Polish.
In the Polish of 2002, only 5,100 people declared Kashubian nationality, although 53,000 declared Kashubian as their family language. Most Kashubians prefer to declare Polish nationality and Kashubian ethnicity, considering themselves both Poles and Kashubians. However, there was no option to declare different nationality and ethnicity or more than one nationality.
In 2005 Kashubian language was for the first time made official subject on the Polish matura. Despite very small interest (only 23 students took it), it is very important element in preservation of Kashubian culture.

The Woodstock Festival.

The Przystanek Woodstock (The Woodstock Stop) is rock music festival with 400,000 people per year, the biggest European open-air rock music festival organised annually in Poland.
The Woodstock in Poland was founded in 1995 by Jerzy Owsiak and his friends.
Starting from 1995, the Polish Woodstock Festival takes place in summer. The main tagline for it was "Love, Friendship and Music". It's a weekend, during which everyone in Poland can come to one of the cities where it takes place and have fun, absolutely for free. Many popular Polish and world-wide rock groups play every year, for example: IRA (Polish band), Myslovitz, Dżem, Hunter, Acid Drinkers and Pidżama Porno.Apart from that, the festival is way of promotion for many upcoming artists, who can play in the eliminations before the festival. If they're chosen, they can play on scene during the party weekend.
The whole concert is organized by Orchestra of Christmas Charity Foundation.
The Woodstock is non commercial Festival.They don’t sell tickets because it is the way to thank people volunteering for the Great Orchestra of Christmas Charity Foundation.
The next Woodstock is in 2006, which will take place in Kostrzyn, on July 28 & 29, 2006.

Jak nie, to wezcie skorygujcie :D

Ljungberg
22-06-2006, 09:34
Yyyyyyyy......jest zajebiscie :);)

Sid
22-06-2006, 09:44
Yyyyyyyy......jest zajebiscie :);)

Jak śmiesz tak beszczelnie nabijać? ;P .Uważam że temat na czas wakacji powinien być zamknięty :D

Ljungberg
22-06-2006, 09:48
Ja absolutnie nie nabijam :P Kolega poprosil aby sprawdzic mu prace wiec napisalem ze jest zajebiscie :P i tyle :p

Adammm
19-07-2006, 15:41
pomoze mi ktos z zadaniem domowym na jutro z polaka, matematyki i geografii ?:P

Kapsel
07-09-2006, 14:01
witam
mam prosbe. chodzi mi o zadanie z polaka. są 3 wybory
*czy umiem cieszyć się z drobiazgów?
*czy potrafie myślec pozytywnie nawet w trudnych sytuacjach
*czy doceniam to co mam?
zdan ma byc ok 10
prosze o pomoc

Grzechu
07-09-2006, 15:47
witam
mam prosbe. chodzi mi o zadanie z polaka. są 3 wybory
*czy umiem cieszyć się z drobiazgów?
*czy potrafie myślec pozytywnie nawet w trudnych sytuacjach
*czy doceniam to co mam?
zdan ma byc ok 10
prosze o pomoc

Wiem, że to offtop i wogóle, ale przecież takie zadanie domowe jest naprawde banalne. Naprawde nie potrafisz napisać 10 zdań np. na "Czy potrafie myśleć pozytywnie nawet w trudnych sytuacjach ?" takie trudne ? Napisać własne odczucia ? Jeśli nigdy nie byłeś w trudnej sytuacji, z której wybrnąłeś pozytywnie, to chociaż ją sobie wyobraź. Sądze, że wyobraźnie masz, więc rusz trochę głową i 10 zdań napiszesz, nie wiedząc nawet kiedy ;)

Norb
07-09-2006, 15:49
Mam probemik a mianowicie mam zredagować wypracowanie w dowolnej formie pt. "Moja Itaka" I tu się pojawia moje pytanie jak taki coś wogóle zacząć i jak skończyć?? please pomóżcie musze to napisać do poniedziałku

Sinner
07-09-2006, 16:16
Mam probemik a mianowicie mam zredagować wypracowanie w dowolnej formie pt. "Moja Itaka" I tu się pojawia moje pytanie jak taki coś wogóle zacząć i jak skończyć?? please pomóżcie musze to napisać do poniedziałku

To nie jest trudne ;)

Nie potrafie Ci tego wytlumaczyć, ale tak po chlopsku powiem, że Twój tekst musi zawierac emocje, które beda zachecac czytelnika do dalszej lektury.

Jak wproawdzić emocje do tekstu? Poprzez użycie różnych środków stylistycznych, które bedą ubogacały Twoją wypowiedz.

Może, gdy TO (http://www.literacki.pl/akademia_pisania/?id=jak_zredagowac_wlasny_tekst&PHPSESSID=5b38fee8ba0769b27957add1a9d34c0e) przeczytasz zrozumiesz o co mi chodzi. ;)

Życze połamania pióra.

filip133
07-09-2006, 18:31
Jak się liczy współrzędne punktu styczności??

Enrico
08-09-2006, 15:09
Jak się liczy współrzędne punktu styczności??
Zależy czego z czym? ;)

Dave
12-09-2006, 14:24
Skonstruj odcinki o długościach:

1/2 pierwiastka z 15

1/3 pierwiastka z 50

:0

misjurg
16-09-2006, 15:00
Mam problem. A mianowicie 1 metr sześcienny to ile kilometrów kwadratowych? Mam pracę domową i muszę o wiedzieć, a jeszcze się tego nie uczyliśmy w klasie. Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

bujarek
16-09-2006, 17:10
nie można przeliczyć metrów sześciennych na kilometry kwadratowe, co najwyżej m3 na km3 albo m2 na km2 ;]

1km = 1000m

1 km^2 = 1000 m * 1000 m = 1 000 000 m^2 (milion)

1 km^3 = 1000 m * 1000 m * 1000 m = 1 000 000 000 m^3 (miliard)

@Dave: pewnie nieaktualne już, co? ;P

mamy trójkąt prostokątny o przeciwprostokątnej równej 4 i o jednej z przyprostokątnych równej 1.

Taki trójkąt można skonstruować np. poprzez narysowanie odcinka AB (tak go nazwę) o długości 1, dorysowaniu do niego przy końcu B półprostej prostopadłej, następnie gdzieś z boku budujemy sobie odcinek 4 razy większy od odcinka AB, później stawiamy nóżkę cyrkla ;P w punkcie A i zakreślamy fragment okręgu (łuk) o promieniu równym długości tego nowego odcinka, którego sobie z boku zbudowaliśmy. Tam, gdzie się przetnie, będziemy mieli punkt C. Powstał nam trójkąt prostokątny ABC, którego przyprostokątna BC ma długość 'pierwiastek z 15' (twierdzenie Pitagorasa). Dzielimy ten odcinek na dwa i mamy. :] Pewnie można by to łatwiej i krócej zrobić ;P

Drugi przypadek... konstruujemy trójkąt prostokątny równoramienny o przyprostokątnych długości 5 (sama konstrukcja nie jest taka trudna) i przeciwprostokątna będzie miała długość 'pierwiastek z 50' (czyli 5 * 'pierw. z 2'). Ewentualnie można zbudować kwadrat o boku równy 5, wtedy jego przekątna także będzie miała długość 'pierwiastek z 50'. No i wystarczy podzielić go na trzy. ;P

misjurg
16-09-2006, 17:21
nie można przeliczyć metrów sześciennych na kilometry kwadratowe, co najwyżej m3 na km3 albo m2 na km2 ;

No to może napiszę zadanie i ktoś mi pomoże.

Polska ma powierchnię około 300 tys. km^2. Ile ton wody spada rocznie na nasz kraj? Tona wody ma objętość 1 m^3.

Mruvek
17-09-2006, 05:32
tez teraz mamy pprzeliczania te cale ale jakos i tak nie umiem ;)

bujarek
17-09-2006, 15:15
@misjurg: nie masz czasem może tam gdzieś podanych w danych ile milimetrów deszczu na metr kwadratowy spada średnio na Polskę w ciągu roku?

Chyba, że przy założeniu, iż na jeden m2 spada jedna tona wody, to wtedy 300 000 km2 = 300 000 * 1000 m * 1000m = 300 000 000 000 m2 (trzysta miliardów)

czyli jeśli
na 1 m2 przypada 1m3 wody
to
na 300 mld km2 przypada 300 mld km wody.

Ale powinieneś mieć podane, że na jeden m2 spada średnio w ciągu roku załóżmy 600 mm deszczu (chyba, że sam masz te dane znaleźć ;P).

I wtedy (zakładając te 600 mm):
600 mm = 600 * 0,001m = 0,6m

300 000 km2 = 300 000 000 000 m2

Liczymy objętość "spadniętej" wody, czyli "podstawa" (powierzchnia Polski) razy wysokość (czyli te 600mm):

300 000 000 000 m2 * 0,6m = 180 000 000 000 m3

czyli na Polskę spada rocznie (przy takich danych) 180 mld ton wody. :]

Sid
17-09-2006, 16:12
Porozmawiaj z 5 osobami w różnym wieku jak one rozumieją kulture.Zapisz wyrażenia najczęsciej powtarzające się.Sformułowane definicje zapisz w tabeli.

Jak ktoś ma ochote to niech napisze jak rozumie kulture,a może jego słowa w nagrode znajdą się w moim zadaniu domowym :D

Kapsel
18-09-2006, 08:00
mam problem z zadaniem z polaka
mam napisac przemówienie w imnienu burmistarza o ochronie srodowiska.
jak to napisać??
proszę o pomoc

wisien
18-09-2006, 16:33
mam na polski przygotowac prezentacje(znaczy cos takiego jak na amturze ustnej z polaja bedzie), omowienie jakiegos wiersza, opis bohatera jakiejs ksiazki czy cos takiego

mam pytanie dla tych co juz cos takiego musieli robic, jak powinna wygladac taka prezentacja, co najlepiej mam mowic we wstepie jak jakis wiersz bede omawial??
no i rada by sie przydala o czym najlepiejby zrobic taka prezentaje(do dyspozycji caly przerabiany material z 1 kl. Liceum:])

misjurg
18-09-2006, 16:50
@misjurg: nie masz czasem może tam gdzieś podanych w danych ile milimetrów deszczu na metr kwadratowy spada średnio na Polskę w ciągu roku?

Mam, jest coś takiego.

W Polsce w ciągu całego roku spada średnio około 600 mm wody, głównie w postaci deszczu i śniegu. Wiemy już jak mierzyć wielkość opadów deszczu, a w wypadku śniegu nie mierzymy grubości warstwy puchu, ale grubość warstwy wody powstałej z jego stopienia.

wisien
18-09-2006, 17:03
no i ta ilosc mm zmienia postac rzeczy:]
600mm=0,6m=0,0006 km
obj. wody ktora spada w ciagu roku- 300000 km^2 * 0,0006 km= 180 km^3=180 mld m^3

czyli na Polske spada 180 mld ton wody(lepiej sprawdzcie czy gdzies z rutyny bledu nie zrobilem:P)

P.S.:no coz nie zauwazylem, nawet taki Mistrzu jak ja wszystkeigo nie widzi:p
Misjurg nie powiedzial od razu azebym to ja mogl zrobic to zadanie:] tak przynajmniej mowi mi moj 6 zmysl

bujarek
18-09-2006, 17:33
no i ta ilosc mm zmienia postac rzeczy:]
600mm=0,6m=0,0006 km
obj. wody ktora spada w ciagu roku- 300000 km^2 * 0,0006 km= 180 km^3=180 mld m^3

czyli na Polske spada 180 mld ton wody(lepiej sprawdzcie czy gdzies z rutyny bledu nie zrobilem:P)

Dobrze ;P

Mistrzu, nie wiem, czy zauważyłeś, ale uwzględniłem taką możliwość w swojej wcześniejszej wypowiedzi :cfaniak: :cfaniak: :cfaniak: :]

@misjurg: to czemu od razu żeś nie powiedział? ;P :D

Sinner
19-09-2006, 14:25
Prosba ma szczera i z serca płynie :P

Kto dał by rade napisac dla mnie pocztówke po niemiecku z urlopu do przyjaciół :P ?!

Potrzebuje na gwałt... czyli na jutro....

misjurg
19-09-2006, 14:30
@misjurg: to czemu od razu żeś nie powiedział? ;P :D
Bo zupełnie o tym zapomniałem. Dzięki za pomoc, ale jakieś dwie godziny temu zrobiłem to sam. Wynik to 1 800 000. Czyli na Polskę spada rocznie
1 800 000 ton wody.

Grzechu
19-09-2006, 15:02
Prosba ma szczera i z serca płynie :P

Kto dał by rade napisac dla mnie pocztówke po niemiecku z urlopu do przyjaciół :P ?!

Potrzebuje na gwałt... czyli na jutro....

Ja się postaram, ale dobrze by było, gdybyś najpierw napisał to po polsku, a ja się z tym obróce po niemiecku, wymyśl coś ;)

Sinner
19-09-2006, 15:45
o moj imienniku ;D

zbawienie moje ;D

Drodzy przyjaciele X i Y

Serdeczne pozdrowienia z XYZ. Pogoda dopisuje jest slonecznie i cieplo.
Kazdy dzien spedzam na plazy relaksujac sie i cieszac sie swoim urlopem.
Wieczorami razem ze znajomymi odwiedzamy tutejsze puby. (;D)
Jutro wybieram sie na długo oczekiwana wycieczke jachetm na wyspe ABC.
Mam nadzieje ,ze zaobaczymy sie za tydzien,
wasz przyjaciel

;p

jezeli czegos nie bedziesz wiedzial to mozesz okroić ;)

jesli masz inna wizje pocztówki kazda koncepcja mile widziana :)

thx za zainteresowanie :p

Grzechu
19-09-2006, 17:12
Drodzy przyjaciele, Dawidzie i Adamie.
Serdeczne pozdrowienia z Chorwacji. Pogoda dopisuje jest slonecznie i cieplo.
Kazdy dzien spedzam na plazy relaksujac sie i cieszac sie swoim urlopem.
Wieczorami razem ze znajomymi odwiedzamy tutejsze puby.
Jutro wybieram sie na długo oczekiwana wycieczke jachtem na wyspe Giftun.
Mam nadzieje ,ze zaobaczymy sie za tydzien,
wasz przyjaciel, Grzegorz.

Niem.

Sehr geehrte Freunde, David und Adam.
Herzliche Grüße aus Kroatien.Das Wetter passt, es ist sonnig und warm.
Ich verbringe jeden Tag an der Küste, indem ich mich entspanne und mich über meinen Urlaub freue.
Abends besuche ich mich Freunden die dort gelegenen Bars. Morgen mache ich mich mit der so erhofften Jacht auf den weg auf die Insel Giftun.
Ich hoffe, dass wir uns in einer Woche sehen werden, euer Freund(Homie) Grzegorz(Gregor).

;)

EDIT: Homie - tak się mówi na kolege.

Sinner
19-09-2006, 17:57
:eek:

:spoko:

Bardzo Ci Grzechu dziekuje !!! BARDZO :)

rav
20-09-2006, 18:35
To chyba też związane z pracą domową. No to tak - nie chce mi się wertować stron w poszukiwaniu informacji na WOS, więc zapytam tutaj - zna ktoś może jakiś sajcik z informacjami z ostatniego tygodnia?

Elektryczne Nożyce
20-09-2006, 18:48
Wikipedia, przejrzyj sobie wiadomości z onetu z ostatnich dni.

duszek2
24-09-2006, 07:44
Czesc. Musze napisac o reportaż o zaginieciu Amara Singla z tekstu „Antybabel”, Ma ktos cos takiego ? Do jutra proszę o odpowiedz z gory thx :D

papier
25-09-2006, 17:25
sluchajcie , mam takie zadanie na systemy i sieci.

"wedlug ekspertów rady europy , przestępstwa komputerowe dzielą się na grupy:

1. oszustwa związane z uzyciem komputera
2. fałszerstwo komputerowe
3. zniszczenia danych lub programów komputerowych

4,5...12"

no i musze te 3 pierwsze opisac albo podac jakies przyklady, jakby ktos jakies znal to prosze o pomoc;)

Kapsel
26-09-2006, 17:13
Witam
otóż mam zadanie z polaka (zresztą jak zawsze). mam napisac przemówienie są 3 tematy do wyboru:
*przemówienie przewodniczącego samorządu ucznowskiego w dniu:
- nadania szkole imienia Polskich Noblistow
- zakończenia roku szkolnego
- Świeta niepodleglości
bardzo proszę o pomoc
zadanie na jutro ;P :D
dla tego kto mi napisze duze :beer2:

Krecony
26-09-2006, 17:44
Ja mam problem. Może mi ktoś powiedzieć dlaczego prędkość jest wielkością wektorową ? Z góry. THX

bujarek
26-09-2006, 20:18
prędkość jest wielkością wektorową... bo posiada wektor :]

a posiada go... y.. ze względu na to, że prędkość związana jest z określaniem kierunku i zwrotu ;P chyba może raczej ;P

Wojtkov_
02-10-2006, 15:56
Z Matmy: Podaj 2006 cyfre liczby: (9/12)

Mi wychodzi że 9... ewentualnie 6,2 albo 3 :szalony: może mnie ktoś upewnić :P ?

bujarek
02-10-2006, 18:14
9/12 = 3/4... czyli 0,75 tak? ;P

pomyłka jakaś? ;] czy czegoś nie zrozumiałem? ;P

Wojtkov_
02-10-2006, 19:06
Ech... sorry 9/13 :P

bujarek
02-10-2006, 19:50
z tego co widzę, jest to ułamek okresowy = 0,(692307) czyli na miejscach po przecinku podzielnych przez 6 stoi siódemka.

2006 : 6 = 334 i 2/6, czyli na 2004. miejscu (334 całości razy 6) stoi siódemka, na 2005. szóstka, a na 2006. - 9.

Poprawić, jeżeli się mylę. :]

seann
02-10-2006, 19:50
mam pytanie. dzisiaj miałem sprawdzian z trygonometrii i w jednym zadaniu było coś o jakiejś tam zjeżdżalni czy cuś takiego i trzeba było policzyć kąt spadku. i teraz jest pytanie. czy kąt spadku to to samo co kąt nachylenia i - jeśli nie - który to który? :D

http://img434.imageshack.us/img434/2517/trjk261tkx7.jpg

wisien
02-10-2006, 22:25
z tego co widzę, jest to ułamek okresowy = 0,(692307) czyli na miejscach po przecinku podzielnych przez 6 stoi siódemka.

2006 : 6 = 334 i 2/6, czyli na 2004. miejscu (334 całości razy 6) stoi siódemka, na 2005. szóstka, a na 2006. - 9.

nie mylisz sie(przynajmniej mi tak samo wychodzi:P)

Wojtkov_
02-10-2006, 23:03

Noi tak samo zrobiłem na sprawdzianie. Dzieki :)

@Seann - nie mam pojęcia :P

Krecony
03-10-2006, 17:56
Siema

Będzie ktoś łaskaw napiać mi rozkład dnia po niemiecku. Z tego języka to jest taki cienki jak dupa węża.

O 6.45 wstaję. O 7:00 jestem w łazience a później jem śniadanie. Potem szykuję sie do szkoły. O godzinie 7:30 wychodze do szkoły,a jestem tam o 7:45. Od 8:00 do 14:20 mam lekcje.
Kiedy wracam do damu jem obiad i odrabiam lekcje (;P). Następnie gram na komputerze przez około 2 godzin. Koło godziny 19:00 jem kolacje, idę się myć. Póżniej oglądam TV. Około godziny 22:30 kładę się spać.

Za pomoc WIELKI DZIĘKI.

322
03-10-2006, 18:41
Um 6 Urh 45 Ich stehe auf.
Um 7 Urh Ich fruckstucke (czy jak to sie pisze ;], napewno U umlaut)
Um 7 Urh 30 Ich gehe zur Schule
Ich bin in der Schule von 8 Urh bis 14 Urh
Ich komme nach Hause und Ich mache Hausaufgaben
Da Nach Ich spiele Komputer dauert ungefahr 2 Urh.
Ungefahr 19 urh ich esse zu abend und da nach ich gehe duscht.
Spadter (a - umlaut) Ich sehe fern.
Ungefahr 22 Urh 30 Ich gehe schlafen

NIE MA ZA CO :D.

Jutro jade na wymiane do Niemiec ;]

Krecony
03-10-2006, 18:43

DZIĘKI !!! Uratowałeś mnie. Naprawdę dzięki :beer:

bujarek
03-10-2006, 19:08

miszczu, a orzeczenie powinno na drugim miejscu stać chyba?

czyli zamiast
"Um 6 Urh 45 Ich stehe auf."
to będzie "Um 6 Urh 45 stehe ich auf."

no a poza tym nie Urh tylko Uhr, frühstücke, ich z małej raczej... i chyba später

"Um 7 Urh 30 Ich gehe zur Schule" - a nie "Um 7 Uhr 30 gehe ich in die Schule" ? biernik mamy chyba, bo "wohin?" "in die Schule"

322
03-10-2006, 20:12
miszczu, a orzeczenie powinno na drugim miejscu stać chyba?

czyli zamiast
"Um 6 Urh 45 Ich stehe auf."
to będzie "Um 6 Urh 45 stehe ich auf."

no a poza tym nie Urh tylko Uhr, frühstücke, ich z małej raczej... i chyba später

"Um 7 Urh 30 Ich gehe zur Schule" - a nie "Um 7 Uhr 30 gehe ich in die Schule" ? biernik mamy chyba, bo "wohin?" "in der Schule"

Dobra ty, poluzuj. Niechcialo mi sie bawić w umlauty. Po za tym te in der shule rzecz jasna masz racje ;] ale tak mialem napisac. Sam nie wiem czemu tak napisalem. Bo pamietalem jak nawet to pisalem. I nawet uwazalem zeby napisac der...dziwne...

bujarek
03-10-2006, 20:49
Dobra ty, poluzuj. Niechcialo mi sie bawić w umlauty.

Nie poprawiałem umlautów, tylko napisałem, żeby czytelnie było ;p

A jak pisałem np. fruhstucke (pomijam umlauty) to dlatego, że chodziło mi o to, że tam jest fruh-, a nie fruck- ;] a umlauty przy okazji napisałem ;]

Tfu, nie "in der Schule", tylko "in die Schule", sam raz dobrze napisałem, a drugi raz się pomyliłem ;p bo to biernik rodzaj żeński ;p poprawiam już ;p ogólnie chodziło o to, że nie "zur Schule", tylko "in die Schule" :)

El Siete
06-10-2006, 15:59
Mógłby mi ktoś prezkształcić wzór na drogę w opóźninym by wiliczyć czas i opóźnienie? Bo ja troche ciemny jestem z fizą a musze się poprawić:P
S=V0t-at2/2 [es równa się fał zero te minus jedna druga a te kwadrat] bo nie można indeksów wstawiać, ale jak przekształci ktoś tpo pewnie wzór zna:P

Krecony
12-10-2006, 17:35
No to moja kolej z fizą. Oto zadanie: Z Krakowa i Zakopanego wyruszyli jednocześnie dwaj motocykliści. Motocyklista jadącu z Krakowa poruszał się ze średnią szybkością 60 km/h ,a jadący z Zakopanego ze średnią prędkością 40 km/h. Po jakim czasie i w jakiej odległości od Krakowa spotakją się, jeżeli odległość z Krakowa do Zakopanego wynosi 100 km ?

Może mi ktoś zrobić i wytłumaczyć o co kaman w tym zadaniu.Coś czuje, że w tym roku z fizyki bedzie ****uwka.

I jeszcze: :D

Z jakim przyspieszeniem poruszało sięciało jeżeli na odcinku 100 km poruszało sie prędkościa 80 km/h i 120 km/h ?

Jaka jest droga hamowania w czasie 5 sek. samochodu poruszającego sie z prędkościa 120 km/h ? :D

Dziekuje. Uratujecie mi dupe :D

Wojtkov_
12-10-2006, 18:07
No to moja kolej z fizą. Oto zadanie: Z Krakowa do Zakopanego wyruszyli jednocześnie dwaj motocykliści. Motocyklista jadącu z Krakowa poruszał się ze średnią szybkością 60 km/h ,a jadący z Zakopanego ze średnią prędkością 40 km/h. Po jakim czasie i w jakiej odległości od Krakowa spotakją się, jeżeli odległość z Krakowa do Zakopanego wynosi 100 km ?

Może mi ktoś zrobić i wytłumaczyć o co kaman w tym zadaniu.Coś czuje, że w tym roku z fizyki bedzie ****uwka.

Z jakim przyspieszeniem poruszało sięciało jeżeli na odcinku 100 km poruszało sie prędkościa 80 km/h i 120 km/h ?

Jaka jest droga hamowania w czasie 5 sek. samochodu poruszającego sie z prędkościa 120 km/h ? :D

Pierwsze jest chyba zle sformułowane, bo powinno byc raczej z Krakowa i z zakopanego, tak zeby sie spotkali ;). To by było że sie spotkają w 1 godz, 60 km od krakowa. A tamtych to mi sie nawet nie chce bo tez jestem noga z fizy ;P

voytec
12-10-2006, 19:49
mam pytanie. dzisiaj miałem sprawdzian z trygonometrii i w jednym zadaniu było coś o jakiejś tam zjeżdżalni czy cuś takiego i trzeba było policzyć kąt spadku. i teraz jest pytanie. czy kąt spadku to to samo co kąt nachylenia i - jeśli nie - który to który? :D

http://img434.imageshack.us/img434/2517/trjk261tkx7.jpg

moge sie mylić ale kąt nachylenia to kąt 1 a spadki, 2. ;)

jakby co to dawajcie jakieś zadania z chemii ;) może będę w stanie pomóc.

pozdrawiam

seann
12-10-2006, 20:11
moge sie mylić ale kąt nachylenia to kąt 1 a spadki, 2. ;)

tak też zrobiłem. jutro się dowiem jak miało być. a z tą chemią to zapewne niedlugo coś zapodam :P

bujarek
13-10-2006, 14:32
No to moja kolej z fizą. Oto zadanie: Z Krakowa i Zakopanego wyruszyli jednocześnie dwaj motocykliści. Motocyklista jadącu z Krakowa poruszał się ze średnią szybkością 60 km/h ,a jadący z Zakopanego ze średnią prędkością 40 km/h. Po jakim czasie i w jakiej odległości od Krakowa spotakją się, jeżeli odległość z Krakowa do Zakopanego wynosi 100 km ?

Wojtkov_ ma rację :)

oznaczenie:
spotkają się w odległości s od Krakowa, po czasie t od startu

no i oczywiście zakładamy, że ruch jest jednostajny (w zadaniu zostało to sformułowane troszkę nie do końca jasno, bo prędkość średnia to nie to samo, co ruch jednostajny ;p bo mogłyby np. jechać najpierw wolniej, a dopiero po spotkaniu ze sobą przyspieszyć ;p i wynik by nam się zmienił ;p ewentualnie mogło chodzić o to, że prędkość średnia w każdym momencie ruchu wynosiła x km/h, wtedy ok ;p)

s = v * t

z Krk do Zak.:
v1 = 60 km/h

s = v1 * t

z Zak. do Krk:
v2 = 40 km/h

100 km - s = v2 * t

ten ma 100 km - s, bo s oznacza odległość od Krakowa, w której spotkają się z sobą oba pojazdy, czyli jedzie w przeciwną stronę - dla pierwszego, jadąc, oddala się on od Krakowa, czyli jego odległość od Krk wzrasta; a dla drugiego pojazdu, jadącego do Krakowa, jego odległość do tego miasta maleje ;p trudno mi to wytłumaczyć ;p jak ktoś nie rozumie to może ktoś inny wyjaśni ;p

i teraz mamy układ równań:

s = v1 * t
100km - s = v2 * t

podstawiamy wartości:

s = 60 km/h * t
100km - s = 40 km/h * t

...i teraz wystarczy rozwiązać układ równań, powinieneś sobie z tym poradzić :P

1) coś jest nie tak... chodzi o to, że na początku tego odcinka jechał 80 km/h, a pod koniec 120? jeśli tak, to...

vśr = s/t

vśr = (v0 + vk)/2 // dla ruchu jednostajnie przyspieszonego ;]

vśr = 100 km/h

s/t = 100 km/h

100km / t = 100 km/h

t= 1h = 3600 s

przyspieszenie:

a = (przyrost v) / (przyrost t)

przyrost v = 40 km/h = 11 1/9 m/s

a = (40 km/h) / 1h
a = 40 km/h^2

a jeśli byśmy chcieli obliczyć to w m/s^2 to możemy zamienić to, co nam wyszło, albo od razu ;P

a = (11 1/9 m/s)/3600 s i se policz ;p

co do drogi hamowania... obliczamy przyspieszenie:

120 km/h = 33 1/3 m/s

a = (33 1/3 m/s) / 5s
a = 20/3 m/s^2

i:

s = v0*t - (a*t^2)/2 // (v0 - prędkość początkowa)
s = 33 1/3 m/s * 5s - (20/3 m/s * (5s)^2)/2
s = 100/3 m/s * 5s - (20/3 m/s * 25 s^2)/2
s = 500/3 m - (500/3 m)/2
s = 500/3 m - 250/3 m
s = 250/3 m

mam głupie wrażenie, że gdzieś zrobiłem jakiś głupi błąd ;P niech ktoś to zweryfikuje i poprawi ;]

filip133
18-10-2006, 16:48
Dwa zadania z matmy, poziom liceum (;P)
1.Wykaż, że równanie xdo3+3x+2=0 ma co njmniej jedno rozwiązanie. Podaj przybliżoną wartość rozwiązania z dokładnością do 0,01.
2.Wykaż, że rownanie xdo3-7x+5=0 ma co najmniej dwa rozwiązania. Podaj przybliżone wartości tych rozwiazań z dokladnością do0,01

cleavage
21-10-2006, 12:07
Siemka. Mam 3 pytania, prosiłbym o pomoc...

1. Jaki jest najcieplejszy miesiąc strefy okołobiegunowej ?

2. Jaki jest najchłodniejszy miesiąc strefy okołobiegunowej ?

3. Jaka jest roczna suma opadów strefy okołobiegunowej ?

bede ogromnie wdzieczny, jesli ktos bedzie znał odpowiedzi choc na czesc z zawartych tu pytan.

Grzechu
23-10-2006, 15:36
"Marzenia i tęsknoty Fausta oraz skryta prawda o nim samym. Opracuj na podstawie fragmentow " Fausta""

Byłby ktoś w stanie w miarę szybko pomóc.. ?

JUŻ NIEAKTUALNE!

ukash
24-10-2006, 12:09
Drodzy forumowicze !!!!! Pomooocyyyy !!!! I to najlepiej jak najszybciej. Mam napisac wypracowanie na temat "Liryka duchowej rownowagi jako przyklad realizacji poetyckiego credo. Przedstaw na wybranych utworach Leopolda Staffa."
Wie ktos moze o co chodzi ? Pomozcie.

Sinner
24-10-2006, 14:16
Drodzy forumowicze !!!!! Pomooocyyyy !!!! I to najlepiej jak najszybciej. Mam napisac wypracowanie na temat "Liryka duchowej rownowagi jako przyklad realizacji poetyckiego credo. Przedstaw na wybranych utworach Leopolda Staffa."
Wie ktos moze o co chodzi ? Pomozcie.

na pewno kolesiowa albo koles podał wam jakies KONKRETNE wiersze Staffa, wiec na nich bedziesz musial sie wzorowac...i robie w kontekscie własnie ich...

poetyckie credo kojarzy mi sie z Norwidem i ekopa romantyzmu, a nie ze staffem i młoda polska :/ , ale mysle ze tu chodzi o konkretnie POETYCKIE CREDO...

przceytaj to (http://www.koncert4.webpages.pl/credo.htm)

i to (http://www.kordiana2.webpark.pl/credo.htm)

to co dowiesz sie o poetyckim credo przerzuc na konkretne wiersze Staffa

Tu są wiersze, jak co (http://monika.univ.gda.pl/~literat/staff/index.htm)

Ps: szczerze powiem nie wiem o co chodzi z ta równowaga duchową

ukash
24-10-2006, 15:23
Ps: szczerze powiem nie wiem o co chodzi z ta równowaga duchową

Podobno chodzi o klasycyzm

Caméléon
24-10-2006, 15:37
Swojego rodzaju credo [manifest równowagi duchowej] zastaniesz w wierszu pt. "Kowal" tj. apoteoza siły - filozofii Nietzschego.

Staff to również poeta dwudziestolecia międzywojennego i współczesności, nie zaś wyłącznie neoromantyzmu.

ukash
24-10-2006, 15:48
W wierszach, ktore mam "dodane" do tematu sa: Ogrod przedziwny, Poczatek bajki, Przedspiew.

Kapsel
28-10-2006, 17:56
Witam
ja mam zrobic na WOS prezentacje multimedialna na temat mniejszości narodowych
jeśli ktoc cos takeego robił to prosze o umnieszczenie
Pozdrawiam

lewy
04-11-2006, 13:17
Rozpraweczka... na temat:

Czy słowa Lwa Tołstoja 'nie przejmuj się niedostatkiem, przejmuj się zbytkiem' można uznać za prawdę życiową?

EDIT: Dzięki bujarek :spoko:

Madristas
04-11-2006, 13:32
Ma moze ktos gdzies wypisane wszystkie "skrzydlate mysli" z tworczosci A. Mickiewicza?? Z gory dzieki :beer2:

Sinner
12-11-2006, 13:46
uzylem poteznej broni jaka jest google.pl ,ale nie udalo mi sie znalezc zbyt wielu przydatynych zwrotów do napisania rozprawki po ang, wiec jesli ebdzie tkos dobry niech podami mi jakies stronki z przydatnymi, pomocnymi zwrotami do rozprawki ;)

z góry Thx

Norb
15-11-2006, 16:21
Prosze pomóżcie.Mam zadanie na fizyke "Znaczenie dyfuzji w przyrodzie" HELP!!

NIE AKTUALNE!!

ukash
17-11-2006, 11:51
Poszukuje audiobook'a "Chlopow", nie ma ktos czasem ?

Tosiek
19-11-2006, 08:06
Potrzebuje pomocy w opisaniu ankiety po niemiecku! (na jutro)

http://sport.interia.pl/tylko-u-nas/ankiety/czy-polacy-wywalcza-awans-na-euro-2008/wyniki,9284,1

Chodzi mi o przetlumaczenie pytania i opisanie ilu internautow sadzi ze a ilu uwaza ze nie.

bardzo prosze :D :beer2:

Krasnal
19-11-2006, 08:20
Może być trochę niepoprawnie, ale tylko troszkę.
"Findest du Polen organiesieren die Euro 2012?"
"71% Pole Leute finden das ist móglist"
"29% Pole Leute finden das ist unmóglist"

Może być? Chociaż trochę niepoprawnie.

Tosiek
19-11-2006, 08:31
"71% Pole Leute finden das ist móglist"
"29% Pole Leute finden das ist unmóglist"

Może być? Chociaż trochę niepoprawnie.
Bóg zaplac dobry czlowieku :beer2:

Krasnal
19-11-2006, 08:54
Chociaż moje tłumaczenie trochę znaczy inaczej:
"Czy sądzisz że Polska zorganizuje Euro 2012?"
"71%Polskich ludzi uważa to za możliwe"
"29%Polskich ludi uważa to za niemożliwe"

bujarek
19-11-2006, 10:58
A to nie będzie "Findest du Polen wird die Euro 2012 organisieren?" (cz. przyszły?) ;p specem nie jestem, ale. ;p

Krasnal
19-11-2006, 14:59
A to nie będzie "Findest du Polen wird die Euro 2012 organisieren?" (cz. przyszły?) ;p specem nie jestem, ale. ;p
Rzeczywiście, jakoś się tego jeszcze nie uczyłem.

bujarek
19-11-2006, 17:14
albo nawet "Findest du, dass Polen die Euro 2012 organisieren wird?"
nie wiem, może niech ktoś kompetentny się wypowie lepiej ;]

Koki'
20-11-2006, 17:51
Dobra, ludzie sprawa jest, 3 zadanka, jakby kotś zrobił chociaż 1 to bylbym wdzięczny. Jak to coś łatwego to sie nie śmiac bo z chemii to jestem cienki jak dupa węża.

zad1

Oblicz, czy wystarczy użyć 5 moli tlenu, aby spalić 4 mole siarki.

zad2
Oblicz, ile moli tlenu pozostanie niezużytych podczas spalania węgla do CO2 jeśli wzięto 5 moli węgla i 8 moli tlenu.

zad3
Oblicz ile moli tlenu pozostanie niezużytych jeśli do spalenia 3moli magnezu wzięto 6 moli tlenu

Nieżeby cos ale to mam na jutro i zapowiedziała że mi sprawdzi zeszyt :]

Elektryczne Nożyce
20-11-2006, 19:15
Podłączam się pod prośbę, gdyż jutro mam z tego kartkówkę i również jestem cienki jak barszcz ;P

Qba007
23-11-2006, 17:59
Otóż mam takie zadanie z wosu (wiedza o społeczeństwie) musze napisać jaki jest ustrój państwa, forma rządu i ustrój ekonomiczny dowolnych sześciu państw o ustroju państw znalazłem ale o dwóch pozostałych nie...

Tosiek
27-11-2006, 14:06
bardzo bym prosił o jakas historyjke kryminalna po niemiecku ;] musze to miec na jutro ;)

bujarek
27-11-2006, 17:21
jak się czyta Clairvaux? ;>
baaardzo proszę :)

o2
27-11-2006, 19:39
klerwo ?

o2
28-11-2006, 15:45
Sorry, ale muszę zrobić nowego posta żeby ktoś to zauważył ;)

Otóż, czy jest ktoś, kto będzie na tyle miły i pomocny, żeby zrobić biednemu człowiekowi baze danych w Accessie ? ;P Byłbym stokrotnie wdzięczny. [; Z tego co widziałem to parę osób ma zadatki na informatyków więc nie powinni mieć problemów z taką błachostką :D W bazie danych powinno znaleźć się:
5 tabel (10 wierszy/3 kolumny każda)
5 kwerend
3 formularze
2 raporty.

Wielki browar w Krakowie czeka na tego kto podejmie się tego zadania :D

ila
03-12-2006, 08:58
hehe nie posiadam pakietu Office więc nie zrobie :P
hym... a ma ktoś może gdzieś coś takiego jak:
tradycje ślubne naszego kraju?? tylko w języku angielskim bym chciała ...

Kiler_
04-12-2006, 12:42
Witam. Przeszukałem moje mądre książki, neta i za cholere nie mogę znaleźć jaka to jest stała. Może ktoś wie? 2.9*10-3(dwa przecinek dziewięć raz dziesięć do minus trzeciej). To jest na bank jakaś stała, bo nam gościówa mówiła, ale ja nie mogę znaleźć, z góry dziękuje za wszelaką pomoc.

Janek
05-12-2006, 19:36
Prośba do dobrych z matematyki.Zadanie z elementów kombinatoryki.

Do ośrodka treningowego przyjechało 10 sportowców:8 brydzystów i 2 szachistów.W ośrodku jest wolnych 12 jednoosobowych pokojów:
9 na parterze i 3 na pierwszym piętrze:

b. na ile sposobów można rozlokować sportowców w pokojach tak,aby któryś z brydzistów mieszkał sam na pierwszym piętrze?

c. na ile sposobów można przydzielić sportowcom pokoje tak,aby wszyscy szachiści mieszkali na pierwszym piętrze?

d. na ile sposobów można rozlokować sportowców w pokojach tak,aby szachiści nie mieszkali na tym samym piętrze co brydżyści?

zadanie z MATEMATYKAIII(zplusem)24/95
powinny być odpowiedzi:
B:3*8*9!=8709120 sposobów
c:na 3!*teraz ułamek 10!/(10-8)!=10886400 sposobów
d:2177280 sposobów
Prosiłbym o rozwiązanie i jakieś logiczne objaśnienie:)
z góry WIELKIE DZIEKI :beer2: :beer2: :beer2:

Elektryczne Nożyce
13-12-2006, 18:10
Kolega mi zwałował podręcznik od geografii i nie mam jak zrobić pracy domowej ;P

1.W jaki sposob gory wplywaja na temperature powietrza?

2.Wyjasnij roznice wielkosci opadow miedzy Nizina Śląską i Wyżyną Śląską

3.Dlaczego wiatr halny zimą stwarza czesto zagrozenie lawinowe, latem przyspiesza dojrzewanie zbóż i owoców a czasem powoduje usychanie roslin?

4.Jakie rodzaje wiatru wystepuja w gorach i jaki jest mechanizm ich powstania? (to pewnie sam bez podr. zrobie ale jakby komus sie chcialo...:P)

Sinner
17-12-2006, 15:01
Kto przetłumaczy ;DDD ?? na niemiecki rzecz jasna :P

Twoja przyjaciółka z Niemiec napisała Ci , że chce zrobić sobie tatuaże i założyć kolczyk w nosie. Odpisz jej i zdecydoanie odradz.

Droga Hemlutto,

Gdy czytałęm Twoj list nie mogłem uwierzyc w to co napisałas. Kolczyk w nosie i tatuaze to kiepski pomysł. Obecnie moze wygladało by to ciekawie,ale na strosc bedzie oszpecało. Lepiej bedzie gdy porozmawiasz o tym ze swoimi rodzicami oni na pewno tazke odradza ci tego pomysłu. Poza tym takie zabiegi sa dosc kosztowne skad bedziesz miala na topieniadz? Czy nie lepiej kupic sobie za to nowego sprzetu muzycznego ?

Pozdrawiam

Twoj xxx

Z góry dzieki

ukash
18-12-2006, 15:26
Zna sie ktos z Was na Turbo Pascalu ? Zrobilby mi ktos zadanie :

napisz funkcje, ktora bedzie sparwdzala, czy dana, maksymalnie 5-cyfrowa liczba naturalna ma te sama wartosc, jesli czyta sie ja od poczatku do konca i od konca do poczatku.wykorzystaj ja w programie i oblicz ile takich liczb pojawi sie w przedziale od 0 do 99999(nie pomyl sie z tymi dziewiatkami)

dzieki !

Jim
19-12-2006, 18:40
Droga Hemlutto,

Gdy czytałęm Twoj list nie mogłem uwierzyc w to co napisałas. Kolczyk w nosie i tatuaze to kiepski pomysł. Obecnie moze wygladało by to ciekawie,ale na strosc bedzie oszpecało. Lepiej bedzie gdy porozmawiasz o tym ze swoimi rodzicami oni na pewno tazke odradza ci tego pomysłu. Poza tym takie zabiegi sa dosc kosztowne skad bedziesz miala na topieniadz? Czy nie lepiej kupic sobie za to nowego sprzetu muzycznego ?

Pozdrawiam

Twoj xxx

Z góry dzieki

Jestem noga z niemieckiego, ale coś spróbuje, to byndzie tak:
Deine Helmutt, When Ich deine Breif habe geczytać;p, habe Ich nicht geblaubt(?)

To by było na tyle;-P, chyba ta 2/3 z niemca na koniec gim było zasłużone;-)

Sinner
19-12-2006, 22:24
no Jim szalejesz ;p

pomocy ludzie do piatku to potrzebuje ;p

Grzechu
20-12-2006, 19:31
Kto przetłumaczy ;DDD ?? na niemiecki rzecz jasna :P

Twoja przyjaciółka z Niemiec napisała Ci , że chce zrobić sobie tatuaże i założyć kolczyk w nosie. Odpisz jej i zdecydoanie odradz.

Droga Hemlutto,

Pozdrawiam

Twoj xxx

Z góry dzieki

Coś się z tym zrobi. ;) Na kiedy to ?

Sid
20-12-2006, 19:34

Post wyżej napisał że do piątku.;)

Sinner
20-12-2006, 22:20

na paitek !!!

o dzieki moj imieniku ;D

jestes Bogiem tego forum ;D :spoko:

w odwecie moge wam tlumaczyc na fra i ang ;p

Grzechu
21-12-2006, 13:02
Liebe (nie wiem jakie imie to)
Als ich deinen Brief gelesen habe, konnte ich es kaum glauben. Ein Piercing in der Nase und Tatoos das ist eine dumme Idee. Anfangs würde dies vielleicht interessant erscheinen, aber auf Dauer wirds unangenehm und wirkt nicht natürlich. Am besten sprichst du mit deinen Eltern darüber, die werden dir das bestimmt abraten. Außerdem ist so ein Eingreifen recht teuer.Wie möchtest du so viel Geld auftreiben? Ist es nicht besser (sinnvoller) sich für dieses Geld eine neue Musikanlage zu besorgen?

Mit freundlichen Grüßen, dein Gregor

Sinner
21-12-2006, 16:59
THX !!!

brak słów :D

cleavage
28-12-2006, 19:20
to ja wam dam teraz taki 'lekki' przyklad...

mam napisac obszerna reklame o wybranej lekturze gimnazjalnej ( smiech na sali, ze w licku takie bzdury sa... ) jako tako pamietam jeszcze " Syzyfowe prace " i tu moje pytanie... czy moglibyscie mi mniej wiecej napisac co i jak, aby zrobic taka juz wypasiona reklame tej ksiONzki ? z reklam, czy tez innych "wymysłów" nigdy nie szlo mi zadobrze :P

wystarczy, ze napiszecie w skrocie co i jak mam mniej wiecej opisywac... to juz by wystarczylo...

ehh... przede mna plany sylwestrowe, organizacyjne, i "pitne" :P dlatego nie mam zupelnie glowy to takich shitow..

SirVat
28-12-2006, 19:56
yhm, a reszta userów tylko czeka aby Cie w twym lenistwie wyreczyc, :spoko:

cleavage
28-12-2006, 20:00
dobra nieaktualne juz... wzialem sie "do kupy" i napisalem na 2 str. A4... mysle ze wystarczy.

fakt faktem, ze lenistwo poswiateczne mnie ogarnelo ale co tam... wazne ze problem juz nieaktualny...

juz prawie skonczone :)

b33k
31-12-2006, 13:40
Ej ludzie jedno pytanie:
Jak przejść w Wordzie z kolumny na kolumne :whatsup:

bujarek
31-12-2006, 13:52
ee... że co? o co chodzi dokładnie? ;>

b33k
31-12-2006, 14:07
ee... że co? o co chodzi dokładnie? ;>
Bo musze zrobić Broszurke, położyłem se kartke poziomo, wstawiłem 3 kolumny, jedną zapisałem do połowy i chce pisać w drugiej, tylko niewiem jak przejść do drugiej kolumny tak żeby niebyło pustych enterów :whatsup:

EDIT: Pytanie już nieaktualne :P

bujarek
31-12-2006, 16:08
a... ;d nie wiem czemu, ale pomyślałem o Excelu i tamtejszych kolumnach ;P

Yeti
01-01-2007, 11:42
Potrzebuję jak najwięcej informacji o Hertzu..tym wynalazcy..na wikipedii jest mało.

PILNE!

MaN!Ek
03-01-2007, 17:43
Hmm... Mam przeprowadzić wywiad, są chętni? Jeszcze moglibyście podrzucić jakieś pytania sensowne, bo właśnie jestem w trakcie ich tworzenia.

Pozdro

Michal
03-01-2007, 20:49
Hmm... Mam przeprowadzić wywiad, są chętni? Jeszcze moglibyście podrzucić jakieś pytania sensowne, bo właśnie jestem w trakcie ich tworzenia.

Pozdro

Ze mną możesz najlepiej na jakieś polityczne/społeczne/historyczne pytania odpowiem :D

MaN!Ek
04-01-2007, 19:01
Michal nie odpowiada :( a na jutro mam to mieć. Pomoże ktoś? Mam pytania dot. polityki! pisać na gg 4640382

rav
04-01-2007, 20:15
Jakby ktoś znalazł chwilę i chociaż jedno obliczył ...

1. Wyznacz resztę z dzielenia wielomianu W przez wielomian Q
W(x) = x3 + 4
Q(x) = 2x + 1

2. Podaj pierwiastki wielomianu W rozkładając go uprzednio na czynniki
W(x) = 4x3 - x2

3. Wiedząc, że liczba 3 jest pierwiastkiem wielomianu W, oblicz pozostałe jego pierwiastki
W(x) = 6x3 - 17x2 - 4x + 3

4. Rozwiąż równanie

3x - 6
------ = 0
x + 1

5. Rozwiąż nierówność

3x + 5
------- >/ 0
3 - x

6. Znajdź odległość punktu A(-2,3) od prostej y = - 3x - 2

7. Oblicz odległość miedzy prostymi określonymi równaniami
2x + 4y - 3 = 0 i 2x + 4y + 1 = 0

Na czerwono zaznaczone potęgi.

*>/ - większe-równe

Michal
04-01-2007, 20:23
Michal nie odpowiada :( a na jutro mam to mieć. Pomoże ktoś? Mam pytania dot. polityki! pisać na gg 4640382

Już odpowiedział żeby nie było że nie słowny jestem 8-)

Yeti
04-01-2007, 20:24
Moje zadanie nieaktualne (bujarek ;) ), odpowiedziałem na pyt. Mańka :P

bujarek
04-01-2007, 21:03
4. Rozwiąż równanie

3x - 6
------ = 0
x + 1

x + 1 musi być różny od 0
x różny od -1

3x - 6 = 0
3x = 6
x = 2

Rozwiązanie: x = 2, dziedzina (tak to się nazywa? ;P): R \ {-1} (rzeczywiste bez -1)

reszty nie umiem ;p

tzn. może 5 jakoś rozwiążę, ale zapis będzie dość chaotyczny ;] i może być niezupełnie poprawnie

5. Rozwiąż nierówność

3x + 5
------- >/ 0
3 - x

3 - x różne od 0
-x różne od -3
x musi być różny od 3

1)

dla x < 3 mianownik jest dodatni, więc licznik musi być nieujemny, by nierówność była prawdziwa:
3x + 5 >= 0
3x >= -5
x >= -5/3
x >= -1 2/3 i x < 3

x należy do przedz. < -1 2/3; 3 )

2) dla x > 3 mianownik jest ujemny, więc licznik musi być niedodatni:
3x + 5 <= 0
3x <= -5
x <= -5/3

zbiór pusty ;P

wg mnie rozwiązaniem powyższej nierówności jest zbiór

x należy do przedz. < -1 2/3; 3 )

choć zastrzegam, że jeszcze tego nie miałem w szkole, więc zbyt dobrze mogę się na tym nie znać ;P

PS. >= większe bądź równe
<= mniejsze bądź równe

rav
04-01-2007, 21:29
Dobra. Dzięki bujarek za fatygę, ale poradziłem sobie ze wszystkimi, prócz 6 i 7 :D Te są wypiździałe ...

BTW. To i tak nie dla mnie, tylko moja tępawa ciotka jest w jakimś liceum dla dorosłych :P I mają teraz jakieś zaliczenia ...

kyfu
09-01-2007, 11:24
siemka nie znacie jakiejś stronki gdzie można wpisać wyrazy a one układały by sie w kolejności alfabetycznej?? bo mam od hvja słów i musze je wszystkie poukładać a to troche czasu zajmie i jakby to miało znaczenie są to polskie wyrazy z góry dzięki

d3v
09-01-2007, 12:59
Zrób se w **** plików i nazwij je tak jak te słowa a poźniej "Sortuj według nazw" xD

Wojtkov_
09-01-2007, 22:28
W wordzie przeciez jest takie coś, nie pamietam w ktorej zakladce ale 10 sekund roboty.

EDIT - juz nieaktualne

Reyas
10-01-2007, 12:14
Móglyby ktos zrobić mi te zadanka do wieczora ;] browar dla tego kto zrobi :beer2:

http://c.wrzuta.pl/wi13175/d7b75be9000b165f45a4d7de/vjggyivg?type=i&key=9fyxB1ghtP&ft=f

bujarek
10-01-2007, 13:40
ee... link mi nie działa, Reyas

canin
14-01-2007, 08:14
ma ktoś może opis uczuć wewnętrznych Skawińskiego?

Z góry dzięki

Reyas
15-01-2007, 15:06
Potrzebuje stronki z recenzjami filmów, książek tylko że po angielsku :/ mam taką domówke i jakos nie idzie mi to pisanie. Do środy mam czas. Jeżeli jest ktos zajebisty z anglika i by mu sie chcialo i by mi takies cos napisal i bylbym jeszcze bardziej wdzieczny...

edit.
znalałem recenzje Władcy Pierścieni... potrzebuje tylko to na Polski przetlumaczyć bo tłumaczenie mi tez potrzebne... jakby ktos mily byl to:
”The Lord of the Rings - Trilogy” is an American ‘fantasy film’ directed by Peter Jackson. Screenplay of this film is based on the great book written by John Ronald Rouel Tolkien. E. Wood plays Frodo a young hobbit and S. Austin plays his gardener, who is also his best-friend. An old wizard Gandalf, in this role set an excellent sir Ian MacKellen, asks Frodo to destroy the magic One Ring, which is Dark Lord Sauron’s an ancient artefact that could annihilate all human kind. Due to this threat, they have to travel with six other companions into the heart of Sauron’s land, the unfriendly, dreadful volcano, the only place, where the One Ring can be destroyed.
Fellowship, that consists of four hobbits, two men, one wizard, an elf and a dwarf, wander through stunning Misty Mountains, huge and unknown mines of Moria, the dwarf underground Kingdom. They fight shoulder to shoulder with ancient army of Ents, the Tree-herders, test their courage in great battles and sieges against orcs, show a power of friendship setting free hobbits from Sauron’s prison. I’m not going to say how their mission will finished, because I do not what to spoil your pleasure.
WETA Workshop, firm responsible for all special effects and decoration, truly deserved its two Best Special Effects Oscar and one for Decoration. In my opinion LotR’s battle scenes are the best and the most realistic in all cinematographic. There isn’t a single boring moment, and the final scenes surly sink deep into your memory for a very long time. If you’ re a really fantasy freak, you should see all three part in director’s cut one by one, you won’t be disappointed
“The Lord of The Rings” is a wonderful film about friendship, courage and responsibility, which nobody can afford to miss. It is a cinematic masterpiece that has everything you may want from a film: a great long story, excellent acting and a lot of marvellous special effects.

b33k
15-01-2007, 16:12
edit.
znalałem recenzje Władcy Pierścieni... potrzebuje tylko to na Polski przetlumaczyć bo tłumaczenie mi tez potrzebne... jakby ktos mily byl to: Przelecone translatorem(:P), popraw i będzie git :spoko: :
” Lord Rings - Trilogy ” jest Amerykańskim ‘ film fantazji" kierowany przez Peter Jackson. Scenariusz tego filmu jest oparty na wielkiej książce napisanej przez John Ronald Rouel Tolkien. E. Wood gra Frodo młodego hobbit i S. Austin gra jego ogrodnika, który jest też jego najlepszy przyjaciel. Stary czarodziej Gandalf, w tej roli ustawił doskonałemu panu Ian MacKellen, pyta Frodo, by zniszczyć magię One Ring, który jest Dark Lord starożytny artefakt Sauron, który mógłby unicestwić wszystek ludzki rodzaj. Z powodu tej groźby, oni muszą podróżować z sześciu innymi towarzyszami do serca ziemi Sauron, nieprzyjaznego, strasznego wulkanu, jedynego miejsca, gdzie to Ring może zostać zniszczony.
Wspólnota, która składa się z czterech hobbits, dwóch ludzi, jednego czarodzieja, elfa i karła, wywędruj przez oszałamiających Misty Mountains, ogromnych i nieznanych kopać Moria, karzeł podziemnego Kingdom. Oni walczą ramię, by pchać się z starożytną armią Ents, Tree - herders, przetestowują ich odwagę w wielkich bitwach i oblężeniach przeciw orcs, pokazują władzę przyjaźni ustawiającej wolnego hobbits od więzienia Sauron. Nie będę mówił jak ich misja będzie skończony, ponieważ I nie robię czego, by popsuć twoją przyjemność.
Workshop WETA, firma odpowiedzialna za wszystkie efekty specjalne i ozdoba, naprawdę zasłużyli na jego dwa Best efekty specjalne Oscar i jeden dla Decoration. Zdaniem bojowe sceny LotR są najlepsze i realistyczny w wszystkim cinematographic. Nie ma pojedynczego nudnego momentu i końcowe sceny gburowatego zlewu głębokiego do twojej pamięci przez bardzo długi czas. Jeśli ty" w sprawie naprawdę fantazja bzikują, powinieneś widzieć wszystką trzy część dyrektor uciął pojedynczo, nie będziesz zawiedziony
"Lord Rings ” jest cudowny film o przyjaźni, odwadze i odpowiedzialności, którą na nikogo stanie się, by nie trafić. To jest kinowe arcydzieło, które ma wszystko, że, co możesz chcieć od filmu: wielka długa historia, doskonała gra i dużo cudownych efektów specjalnych.